SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

AKADEMIA WAMPIRÓW

 

"TYLKO NAJLEPSZY PRZYJACIEL MOŻE OCALIĆ CI ŻYCIE.
ZWŁASZCZA JEŚLI WRÓG JEST NIEŚMIERTELNY."

Cytat odnosi się do powieści Richelle Mead "Akademia wampirów", który zapoczątkował całą serię o tym samym tytule. Zarówno narratorem, jak i główną bohaterką jest Rose - dampir, w której żyłach płynie krew człowieka i wampira. Dziewczyna zaradna, potrafi wyjść cało z każdej opresji. Ma cięty język i charakterek, ma wybuchową naturę. Przyjaźni się z Lissą - wampirem morojem, która pochodzi z arystokratycznego rodu i uczęszcza do Akademii im. świętego Władimira. Uczy się tam korzystać ze swoich nadprzyrodzonych zdolności i mocy. Przyjaźń między dziewczynami jest bardzo silna - wzajemnie się ochraniają i łączy je telepatyczna więź.

"POCZUŁAM JEJ STRACH, ZANIM USŁYSZAŁAM, ŻE KRZYCZY..."

Trzeba przyznać, że książka jest jedyna w swoim rodzaju. Wprowadzono nowe postacie - wampiry - moroje i dampiry, których jeszcze nie poznaliśmy w dotychczasowym wampirycznym świecie. Szkoda tylko, że postać dampira musi przypominać sługusa - bronić za cenę życia moroja, poświęcić wszystko nawet własne szczęście dla kogoś innego. Z jednej strony to piękne poświęcenie, a z drugiej niesprawiedliwe, czy nie mogą funkcjonować oba gatunki?

Fabuła książki niebanalna, napisana prostym i zrozumiałym językiem, przez co tak lekko się ją czyta. "Akademia wampirów" posiada romantyczny wątek, który jest urozmaiceniem całej akcji w książce. Moimi ulubionymi postaciami są Rose - za cięty język i Dymitr - fantastyczna postać, która czytelnikowi - czytelniczce podnosi tętno i ciśnienie. Jedyne co mnie dziwi w tej książce to wzmianki o Bogu. Chociaż to zależy z punktu widzenia wiary czytelnika, może istnieje świat, gdzie Bóg, wampiry i inne postacie fantastyczne współgrają. Poza tym nie zawiodłam się i z utęsknieniem czekam na dalsze losy Rose i Dymitrija. Książkę polecam żeńskiej części czytelniczek, nastolatkom marzącym o wspaniałym uczuciu między dwojgiem ludzi - postaci.

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Vampire Academy

.: AUTOR :.
Richelle Mead

.: TŁUMACZENIE :.
Monika Gajdzińska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
336


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
7 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10