SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ALICJA I CIEMNY LAS

 

Druga cześć Alicji różni się znacznie od pierwszej. Tym razem wyruszamy z Aleksem w podróż, do świata gdzie nic nie jest pewnym. Aleks popada w  jeszcze większe tarapaty, niźli w pierwszej części swym przygód. Spotykamy naszego starego bohatera w najmniej przyjemnym dlań momencie. Potem udajemy się wraz z nim w Podróż do Ciemnego lasu. Podróż, mającą rozwiązać wiele zagadek, ale ich nie rozwiązującą. Przynajmniej większości. Na kartach drugiego tomu tytułowa bohatera niemal nie występuje, a szkoda bo czytelnik zdążył się do niej przyzwyczaić. W drugim tomie, bohater przechodzi duchową przemianę staje się twardszy. Być może jest to wynik niecodziennych okoliczności w jakich się znalazł.

Dalszy ciąg przygód Aleksa będzie zaskoczeniem, dla wiernych fanów pierwszego tomu. Nie wiele te dwie części mają ze sobą wspólnego, prócz kruka rzecz jasna. Tylko czym, lub kim jest tajemniczy ptak? Jesteście ciekawi musicie sięgnąć po Alicję w Ciemnym Lesie. Poznamy wielu nowych bohaterów, lecz żaden nie będzie miał czasu zagościć z nami na dłużej. Piękna kobieta jak to w prozie Piekary, zawsze bywa chętna, choć niebezpieczna, nie może się oprzeć urokowi Aleksa. Nieco zdziwiło mnie melodramatyczne zakończenie jej losu, lecz jeśli Ciemny Las jest odbicie lęków bohatera, dzięki niemu możemy odsłonić, rąbka tajemnicy o tym czego naprawdę obawia się Aleks.

Książka jest dosyć krótka. Mi przeczytanie jej zajęło w każdy razie niewiele czasu. Styl jak to u Piekary wciągający. W powieści wracają też stare wątki, głównie drugo planowe, jak na przykład postać ojca Aleksa. Mimo tych elementów jest to jednak czysta fantastka, a nie jak pierwsza cześć raczej powieść obyczajowa z elementami nadnaturalnymi, które nawiasem mówiąc były świetnie wplecione w fabułę.

Miłośnikom typowej fantastyki z pewności przypadnie ona więc do gustu. Bowiem czegóż  tu nie mamy? Jest wyjaśnienie  motywów z bajek, są gildie kupców, nieco średniowieczne realia, piękna dziewczyna w stroju Robin Hooda, jest nawet Wiking wyruszający na spotkanie Bogów. Jednym słowem wszystkie archetypy upchane w mózgu bohatera, teraz do niego przemówią. Książka jest chyba dopiero otwarciem do rozgrywki, jaka nastąpi w kolejnym, kolejnych? Tomach przygód Aleksa i chyba też tak, należy ją traktować.

AUTOR RECENZJI: ANDRZEJ GÓRECKI

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Alicja I
Ciemny Las

.: AUTOR :.
Jacek Piekara

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
Red Horse
Lublin
2008

.: ILOŚĆ STRON :.
176

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
6 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
4 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

PLUSY:
+ Styl oraz język
+ Aleks
+ rozwiązanie zagadki kruka

MINUSY:
-  za krótka

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::