SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ANIOŁOWIE CHAOSU

 

Co mają ze sobą wspólnego zabójstwo Juliusza Cezara, katastrofa samolotu, w którym leciał generał Sikorski oraz śmierć księżnej Diany? Zostały zaplanowane, przygotowane i wykonane przez członków tajnej organizacji Nakasu. Jej zadaniem jest wprowadzanie chaosu na świecie. To wiąże się także z zabijaniem dyplomatów, którzy działają w organizacjach pokojowych. Łączy je także to, że są elementem najnowszej powieści Grahama Mastertona Aniołowie chaosu.

Główny bohater, Noah Flynn, wyławia tajemniczy wisior z napisem Pchral. Zaintrygowany, postanawia dowiedzieć się, co oznacza napis. Jego poszukiwania rozpoczynają lawinę zabójstw. Giną ludzie, którzy w jakikolwiek sposób zetknęli się z wisiorem. W ślad za Noahem i jego przyjaciółmi podążają ludzie w szarym samochodzie.

Muszę przyznać, że Aniołowie chaosu to udana książka. Jej lektura sprawiła mi prawdziwą przyjemność. Wreszcie mogłam odpocząć od schematycznych (i nudnych) horrorów, głównie z powodu niezwykle szybkiego tempa akcji. Wydarzenia następowały po sobie natychmiast. Masterton nie pozwalał sobie na retardacje (sceny, które spowalniają akcję i oddalają czytelnika od rozwiązania akcji po to, aby spotęgować napięcie u czytelnika). Nie ma tam nic zbędnego.

Książka nasycona jest bijatykami, strzelaninami i pościgami. Wszystko z udziałem szybkich samochodów, niezwykle wysportowanych lub wybitnie inteligentnych bohaterów oraz wymyślnych broni. Jednak to, co najbardziej niebezpieczne to idea, która przyświeca czarnym charakterom. Okazuje się, że wszystkie konflikty zbrojne, bieda zostały sprawnie zaplanowane wieki temu po to, aby zaspokoić czyjąś potrzebę szerzenia chaosu. Aby poprzeć tę tezę autor powiązał ze sobą najważniejsze zamachy od początków ludzkości. Muszę przyznać, że to bardzo ciekawy zabieg.

Tyle plusów. Pora przejść do minusów powieści. Jest nim, paradoksalnie, szybkie tempo akcji i naszpikowanie książki długimi i częstymi scenami walki. W niektórych momentach zastanawiałam się, na których filmach akcji Masterton się wzorował. Ja wyobrażałam sobie, że to Steven Seagal. Chociaż czasami bohaterowie wydawali mi się zbyt samowystarczalni, tak jak broń Rambo, który potrafił strzelać parę minut bez wymiany magazynka.

Cieszy mnie, że Masterton napisał wreszcie thriller. To pokazało, że nie zatracił zdolność tworzenia ciekawych historii.

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Chaos Theory

.: AUTOR :.
Graham Masterton

.: TŁUMACZENIE :.
Piotr Kuś

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Dom Wydawniczy Rebis,
Poznań 2007

.: ILOŚĆ STRON :.
280 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
9 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ Ciekawa historia
+ Tempo akcji
+ Spiskowa teoria o genezie wojen na świecie

MINUSY:
- Śmieszne sceny walki