SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

BESTIA

 

Książka opowiada o powstaniu styczniowym, widzianym oczami żołnierzy Rosyjskich Polskiego pochodzenia. Wątek historyczny przeplata się z mocno osadzonym w gotyckiej scenerii, wątkiem klasycznego horroru. Powieść utrzymana jest w konwencji kryminału, czytelnik musi się domyślić kto jest tytułową Bestią. Trup ściele się gęsto, w książce występują naturalistyczne opisy zbrodni.

Książka obfituje w przygodowe aspekty pościgów, strzelanin, a nawet  dużych bitew, mimo tego z powodu infantylności ujęcia i sztampowości postaci trudno się tym przejąć.  Widać że autor miał ambicie na napisanie ambitnego dzieła, jego warsztat literacki zdradza jedna pewne braki, książka w sporej  mierze składa się z dialogów głównych bohaterów, przestoje akcji i dłużyzny autor wykorzystuje dla popisania się swoją znajomością literatury XVIII i XIX wiecznej, wystawiwszy swej literackiej erudycji pomnik zapomniał on jednak o czytelniku. Kompozycja utworu momentami rozchodzi się wszak.  

Główny bohater w zamierzeniu miał być postacią tajemniczą, urokliwą i rozdartą wewnętrznie  - oddanie jego charakteru nie udało się jednak Świerczkowi. Dla znawców grozy zapewne dużym plusem będzie nastrój oraz sceneria, lecz budowane przez nie napięcie zostaje zniszczone poprzez długie dyskusje praktycznie o niczym jakie bez przerwy prowadzą ze sobą bohaterowie. Irytacje musi wzbudzić u miłośników klasyki Polskiej prozy  fakt  infantylnego wykorzystania przez Świerczka bohaterów ,, Wiernej Rzeki ‘’ Żeromskiego. Alternatywne zakończenie tamtego dzieła umieszczone na kartach Bestii jest zupełnie niepotrzebne, wprowadza zamęt, a przez takie odwołania do klasyki, groza umiera śmiercią naturalną, bo cóż ma wspólnego Salomea z książki Żeromskiego z głównym wątkiem  powieści czyli polowaniem na wilkołaka ? Autor zatrudnił w swym dziele nawet elementy zaczerpnięte z ,, Pana Tadeusza ‘’  Nawet zakończenie wyglądające na napisane w pośpiechu rozczarowuje.

Koniec końców książka nie zadowoli nikogo, bo ani to ambitna literatura na jaką pozuje, ani lekkie czytadło z powodu nafaszerowania tekstu fragmentami  z dzieł XIX –wiecznych, ani kryminał, za mało horror by przyciągnąć maniaków grozy, za mało wnikliwe  w spojrzeniu na historię dla miłośników powieści spod znaku Sienkiewicza.  Reasumując niestety ciekawy wątek został zmarnowany, a książka  nie spodoba się do końca ani miłośnikom horroru, ani amatorom powieści historycznych, głowni bohaterowie są sztuczni, wątek Bestii mocno chwilami naciągany.

AUTOR RECENZJI: ANDRZEJ GÓRECKI

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Bestia

.: AUTOR :.
Marek Świerczek

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Brak

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Otwarte
2007

.: ILOŚĆ STRON :.
416 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
5 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
5 / 10

PLUSY:
+ Jedna z niewielu Polskich powieści grozy
+ Sceneria i momentami nastrój

MINUSY:
- wtórność
- nudna
- z zbyt płaskie i nachalne odniesienia do prozy Żeromskiego
- infantylne spojrzenia na historię i motyw wilkołactwa