SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

CAŁUN Z OVIEDO

 

Osiem lat przed głównymi wydarzeniami opisywanymi w książce, umiera ksiądz, którzy strzegł całunu. Z racji jego wieku nie posądzono nikogo o jego zamordowanie. Z całunu znika jedna nitka, na której znajdowała się krew Chrystusa. Akcja przenosi się do czasów dzisiejszych, gdzie młoda kelnerka pragnie pomóc pewnej rodzinie w urodzeniu dziecka. Hanna zostaje zapłodniona in vitro. Wujostwo, z którymi mieszka nie mogą pogodzić się z tą decyzją i "wypędzają" ją z domu. Schronienie znajduje w "rezydencji" Whitfieldów, ludzi których dziecko nosi w sobie. Początkowo ciąża przebiega prawidłowo, jednak po pewnym czasie orientuje się, że jest coś nie tak. Okazuje się, że dziecko, które nosi w sobie jest klonem Chrystusa...

"Całun z Oviedo" miał być pokroju "Dziecka Rosemary" czy też "Kodu Leonarda da Vinci", ale tak nie jest. Zacznę może od początku. Książka opowiada historię, która dla wielu ludzi będzie nie do przyjęcia, chodzi o klonowanie Chrystusa, który miał przyjść ponownie na świat dzięki młodej kelnerce. Fabuła dla fanów thrillerów, czy też horroru, zapowiada się świetnie. Jednak podczas czytania zmieniamy trochę zdanie, ponieważ książka posiada bardzo mało akcji, a to jeszcze nie jest największym minusem, bo jest nim przewidywalność. Praktycznie od pewnego momentu domyślamy się co dalej się wydarzy i tak jest do samego końca, co może deprymować i odtrącać od dalszego czytania.

Nie zabraknie również plusów, do których zalicza się między innymi opis akcji, czy też uśmiercania postaci. Nie jest wyolbrzymiony, powiedziałbym, że jest jak najbardziej realny. Choć główny wątek jest praktycznie nie możliwy, to nie umniejsza to wykończeniu tej książki. "Całun z Oviedo" nie jest zbyt długą powieścią, ponieważ posiada tylko 374 strony, więc na raz można ją przeczytać, ale następuje tutaj pewien problem, który może być odtrącaczem. Chodzi tutaj o wolny rozkwit akcji, a dodatkowo jest jej mało. Z mojego opisu może wynikać, że książka jest nudna, jednak tak nie jest. Przechodząc już do końca recenzji, wielokrotnie zastanawiałem się czy polecić tą książkę, bo jest więcej minusów niż plusów, jednak tematyka w jakiej obraca się ta powieść sprawiła, że muszę ją polecić. POLECAM.

AUTOR RECENZJI: PASTOR

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Cloth of Oviedo

.: AUTOR :.
Leonard Foglia, David Richards

.: TŁUMACZENIE :.
???

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Philip Wilson 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
376 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
6,5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
5 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
8 / 10

PLUSY:
+ realizm,
+ fabuła
.

MINUSY:
- mało akcji
- przewidywalna,
- czasami nudzi
.

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::