SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

CENA KRWI / ŚLAD KRWI

 

Ostatniego czasu Lubelskie wydawnictwo Fabryka Słów, wypuściło na polski rynek dwie pozycje kryminalnej makabry, autorstwa pani Tany Huff. Przeczytawszy ową dylogię mam mieszane uczucia. Horrory owe powstały około roku 1991, klimatem i charakterystyką postaci przypominają nieco serię opowieści wampirycznych napisanych przez panią Rice. Znajdziemy tu wszystko czego poszukuje się od literatury czysto rozrywkowej. Mamy tajemnicę, kryminalną zagadkę i mocno wyeksponowany wątek romansowy. Idealna to lektura na plażę, czy do autobusu. Jednocześnie nie znajdziemy tu zbyt wiele oryginalności w przedstawieniu bohaterów czy też zdarzeń. Wampiry i wilkołaki są na siłę uczłowieczone, podobnie jak w dziele naszej rodaczki pani Parus. Literatura to bardziej kobieca, z racji wyżej wspomnianego wątku romansowego, który nie stanowi tła dla opowieści grozy, lecz właśnie na odwrót to ona jest tłem dla romansu. Zabójstwa są przedstawione w taki sposób, aby czytelnika nie obrzydzić, ani też nie nastraszyć. Tego jednak nie można uznać za zbyt wielką wadę, bowiem tylko najwięksi mistrzowie gatunku potrafią przerazić czytelnika, zadanie to wszak niezmiernie trudne.

W powieści ,,Cena krwi’’ Wampir jest oczywiście niezwykle inteligentny i przystojny, również jego partnerka pani detektyw do brzydul nie należy. Skądś to znamy? W mieście dochodzi do okrutnych zbrodni, praca podchwyciła rewelacyjną wiadomość, okrutnych mordów dokonuje wampir. Taki jest mniej więcej schemat fabularny pierwszej części dylogii pod tytułem ,,Cena Krwi’’ o czym jest cześć druga? Otóż, ktoś chce wymordować watahę Bogu ducha winnych wilkołaków. Ależ Ci ludzie bywają okrutni, dla innych gatunków ssaków!

Komu zatem można polecić książki pani Huff? Miłośnicy klasycznej grozy nie znajdą w niej niczego wyjątkowego. Książki te nie ma sobie tego czegoś, co zakwalifikowałoby je jako horrory, ot takie opowiastki dla nastoletnich panienek. Na plus można dodać, że czyta się to wszystko szybko łatwo i przyjemnie. Obie pozycje, można wpisać w tak zwany nurt, opowieści niesamowitych dla kobiet. Okładki sugerują czytelnikowi makabryczną treść, makabry tu jednak raczej nie znajdziemy. Nudzić się jednak nie będziemy, jeśli lubimy ten typ historii, ale czy po lekturze będziemy wracali w myślach do treści książki? Wydaje mi się iż to ten typ literatury, którą zapomina się różnie szybko jak się go czyta.

Tłumaczenie miejscami nieco zgrzyta, ale nie powinno to nazbyt przeszkadzać w lekturze. Mimo wszystko oceniając obie książki w kategoriach czysto rozrywkowych nie jest to literatura zła, bo czy można mieć pretensje do pozycji rozrywkowej, że nie jest niczym innym ponad to? Z dylogii bardziej przypadła mi do gustu pierwsza cześć. A, która wam drodzy czytelnicy spodoba się bardziej?

AUTOR RECENZJI: ANDRZEJ GÓRECKI

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Blood Price / Blood Trail

.: AUTOR :.
Tanya Huff

.: TŁUMACZENIE :.
Brak Informacji

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1991 / 1992

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów, Lublin 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
CENA KRWI -  400 str.
ŚLAD KRWI - 408 str.

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
3 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
5 / 10

PLUSY:
+ Szybko się czyta
+ Sympatyczni bohaterowie

MINUSY:
- sztampowa
- za dużo romansu