SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

CIAŁO I KREW

 

Dawno, dawno temu do Ameryki przybyli czescy emigranci. Zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnego kraju z powodu niekończących się klęsk żywiołowych, po których ci z nich, którzy zajmowali się rolnictwem, popadali w coraz większa nędzę. Jednak nie zdawali sobie sprawy, że razem z nimi do Stanów Zjednoczonych przybędzie ktoś jeszcze…

Tak mogłaby zaczynać się ta powieść. Zamiast tego autor od pierwszej strony funduje czytelnikom morderstwo. Nie bylejakie (oczywiście, jeśli jakąkolwiek zbrodnię można określić tym słowem). Terenie morduje dwójkę z trójki swoich dzieci. Chce ochronić siebie i rodzinę przed wizyta Zielonego Janka, czeskiego demona.

W Instytucie Spellmana naukowcy przygotowują się do rozpoczęcia eksperymentu. Szalenie ważnego dla przyszłości nauki i tych spośród lekarzy, którzy chcą znaleźć lekarstwo na wszelkie zło.

Te dwie sprawy zostały połączone w jedną fabułę. Dzięki temu otrzymaliśmy jedna z lepszych powieści Mastertona. Z jednej strony autor nie zawiódł tych czytelników, którzy czytają go za to, obiektami wywoływania strachu uczynił potwory pochodzące z autentycznych podań i legend z całego świata. Z drugiej uszczęśliwił także tych, którzy gustują w horrorze zaangażowanym politycznie.

Bo właśnie Ciało i krew jest przykładem horroru, który opiera się na ideologii. Masterton pokazuje odbiorcy nie tylko sposób dochodzenia do władzy w amerykańskim społeczeństwie. Ukazuje także, w jaki sposób można próbować przeforsować idiotyczną wręcz ustawę dotyczącą zakazu zabijania zwierząt zarówno dla przemysłu spożywczego, jaki i kosmetycznego oraz zakazu przeprowadzania eksperymentów.

Tak więc książka jest przerażająca podwójnie. Ponieważ okazało się, ze nie trzeba wprowadzać do świata przedstawionego demona lub innego wampira. Wystarczy tylko pokazać czytelnikom świat bez szynki.

Oprócz wyżej wymienionych zabiegów Masterton sięgnął także po klasyczny motyw szalonego naukowca, który przeprowadza niezwykle niebezpieczny i dwuznaczny moralnie eksperyment (pierwszy raz użyty w powieści Frankenstein Mary Shelley).

Jakie są negatywne elementy książki? Wątek Zielonego Janka. Wydaje mi się niepotrzebny. W porównaniu z zagrożeniem płynącym od Instytutu oraz tym związanym z tyranią wegetarian, demon nie wywołuje strachu, lecz śmiech. Całe opowiadanie o nim wydaję się tak nierzeczywiste, że nie można się go bać. Stwarza momentami wrażenie jakby ten wątek wprowadzony został w celach humorystycznych (to tylko moja teoria, gdyż nie spotkałam się jeszcze z tym typem horroru w jego twórczości – ale kto wie…). Według zakończenia Janek nie zginął całkowicie. Jego dziecko przedłuży ród czeskich demonów. Ja tylko mam nadzieje, że Masterton nie postanowi go wskrzesić.

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Flesh and blond

.: AUTOR :.
Graham Masterton

.: TŁUMACZENIE :.
Andrzej Szulc

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Brak Informacji

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prima, Warszawa 2000

.: ILOŚĆ STRON :.
386 stron

 

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10 / 10

(tylko za wykorzystanie klasycznych schematów)

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

PLUSY:
+ wykorzystanie klasycznych schematów
+ Kapitan Black
+ połączenie literatury zaangażowanej politycznie i klasycznego horroru
+ świat bez szynki

MINUSY:
- Zielony Janek