SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


DANSE MACABRE

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Danse Macabre

AUTOR:
Stephen King

TŁUMACZENIE:
Paulina Arbiter,
Paweł Ziemkiewicz

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1993

WYDANIE
POLSKIE:

Prószyński i S-ka1991

ILOŚĆ STRON:
616 stron

PLUSY:
+
Dla wybranych
+
Notki biograficzne
+
Lekkość , śmiałość
+
Mała encyklopedia

MINUSY:
-
Dla wybranych
- Powstała trochę za wcześnie

[KUP TERAZ]

Na początku chciałem przekazać, że Danse Macabre to nie powieść, ale 616 stronicowy esej traktujący o horrorze wszelakiego rodzaju. Od powieści, przez komiksy, aż do słuchowisk radiowych. 

Zabrałem się za tą książkę nie dlatego że jestem wielkim fanem Kinga (a jestem), ale z chęci dowiedzenia się najwięcej o mojej miłości – horrorze. I dowiedziałem się wiele. Zostałem wchłonięty do historii horroru , ponadto znalazłem odpowiedz na pytanie : Dlaczego lubimy się bać. King bawi się w psychologa i odpowiada co jest przyjemnego w strachu, czego od niego wymagamy i co musi spełnić by być dobry. W książce omawiana jest głownie literatura i kino grozy powstałe w latach  1950-1980. Na dodatek wszystkie tezy z wyjaśnieniami są przeplatane, krótkimi anegdotami i historiami autobiograficznymi z życia Stephena. (Fani będą palce lizać.)

Ze stroną literacką King o ile pamiętam nigdy nie miał problemów. Całość napisana jest w prosty, lekki i dowcipny sposób, dzięki temu książka wciąga i nie pozwala się oderwać. Co chwile jest pytanie i odpowiedz , które wchodzi na następne pytanie i takim sposobem te całe 616 stron można przeczytać w cały dzień. Sam czytałem od 12.00 p.m – 01.00 a.m czyli 13 godzin (z przerwami na jedzenie i potrzeby fizjologiczne). Ale to była zima i było nie przyjemnie na dworze. Książkę polecam tylko tym osobnikom którzy chcą wiedzieć i szukają rozrywki na trochę większym poziomie ,z której można coś wynieść. Reszta niech zostawi ją w spokoju…


KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 10 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: ?? / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 9 / 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

AUTOR RECENZJI: SZYMON MATYSEK - MIETEK