SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


DESPERACJA

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Desperation

AUTOR:
Stephen King

TŁUMACZENIE:
Krzysztof Sokołowski

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1996

WYDANIE
POLSKIE:

1997

ILOŚĆ STRON:
541 stron

PLUSY:
+ Naprawdę przerażający klimat
+ Psychologia postaci
+ Stopniowanie grozy
+ Nieprzewidywalna fabuła
+ Wątek religijny

MINUSY:
- Niewiele akcji
- Zbyt zawiła
- Wątek religijny

Pustynna Nevada, rzadko uczęszczana autostrada nr 50 i wymarłe (przynajmniej na pierwszy rzut oka) górnicze miasteczko o znaczącej nazwie Desperacja. Tu nikt nie usłyszy Twoich krzyków o pomoc...

Ale po kolei. Małżeństwo podróżujące wyżej wspomnianą autostradą zostaje zatrzymane przez potężnego policjanta. Ten, w pierwszej chwili sprawiający wrażenie porządnego stróża prawa, już za moment okazuje się co najmniej dziwny, aby w końcu pod pretekstem podejrzenia o handel narkotykami zatrzymać podróżnych i osadzić ich w miejscowym więzieniu. Tu dowiadują się od współwięźniów, że Collie Entragian - gdyż tak nazywa się policjant - jest psychopatycznym mordercą. Prawda okazuje się być bez porównania bardziej przerażająca...

Powieść powszechnie uznano za wyjątkową. Przez niektórych za wyjątkowo dobrą. Przez większość - za wyjątkowo kiepską. Jedno jest pewne - nie jest to horror polegający na żywej akcji (pomijając już ogólną niestosowność słowa "żywa" w tym kontekście). To jeden z głównych powodów nieprzychylnych recenzji. Drugim jest wątek religijny, przez wielu recenzentów uznawany za zbyt jawne moralizatorstwo.

Tyle o wadach. Zalety? Proszę bardzo: wątek religijny. Jestem niekonsekwentny? Nic podobnego. Moim skromnym zdaniem ten właśnie motyw nadaje wydarzeniom pozory realności, przez co czyni powieść jeszcze bardziej straszną. Uważam, że walka Boga z Szatanem jest jednym z niewielu tematów, które są w stanie przekonać współczesnego człowieka o możliwości ingerencji sił nadprzyrodzonych w nasz nudny, pozornie tak dobrze znany świat. Inna wspaniała cecha "Desperacji" to wyjątkowo dokładne portrety psychologiczne postaci i opisy ich przeżyć, pozwalające czytelnikowi niemal stuprocentowo wczuć się w klimat paraliżującego strachu i bezradności w obliczu niewyobrażalnie potężnego zła. Fabuła bardzo powoli, stopniowo odkrywa prawdę o tym, co dzieje się w miasteczku, wiele razy zaskakując i wywołując coraz większe przerażenie.

Tym, którzy nie są nastawieni na akcję rodem z "Blade'a" i potrafią wczuć się w przeżycia postaci, gwarantuję senne koszmary przez wiele nocy. Na pozostałych książka będzie działała dokładnie odwrotnie - jako doskonały środek usypiający. Krótko mówiąc - wspaniały horror, ale nie dla wszystkich.

 
KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 6 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 9 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 8 / 10

 
 

AUTOR RECENZJI: UNKNOWN