SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

DRACULA: NIEUMARŁY

 

Londyn. Noc, mgła unosi się lekko nad miastem. Cisza, słychać tylko samotny stukot obcasów idącej do domu kobiety. Skręca w jedną z dróg całego labiryntu wąskich uliczek. Nagle słyszy szelest peleryny. Patrzy przed siebie, a tam wysoki, przystojny dżentelmen. Nienagannie ubrany, we fraku i powiewającej lekko pelerynie, oczywiście czarnej. Kobieta patrzy na przystojna bladą twarz jegomościa, coś ją do niego przyciąga, a jednocześnie powoli zaczyna ogarniać ją panika. Mężczyzna zbliża się do niej chwyta ją w silnym uścisku i zatapia swoje kły w jej szyi, po czym mlaszcząc wypija jej krew do ostatniej kropli.

Oto klasyczna historyjka o wampirach i takie lubię najbardziej. Może nie jest ona tak ciekawa jak książka Brama Stokera „Dracula”, ale starałam się jak mogłam, żeby wprowadzić pasujący klimat.

Tym razem miałam okazje przeczytać drugą część tej znakomitej powieści. Zważając, że „Dracula” wydany był w 1897, to trochę na tą oficjalna kontynuacje kazano nam czekać.

 „Dracula. Nieumarły” Dacre Stoker, a i Iana Holt'a przedstawia wydarzenia w Londynie, w roku 1912, kiedy to miastem wstrząsa seria makabrycznych zbrodni. Do walki stają dwa najpotężniejsze wampiry – niebezpieczna hrabina Elżbieta Batory oraz jej największy wróg mroczny książę Dracula. Od ostatniej potyczki z siłami zła mija 20 lat i pogromcy wampirów po raz kolejny muszą połączyć siły, by przeciwstawić się niebezpieczeństwo. Tymczasem policja podejrzewa, że w mieście znów grasuje Kuba Rozpruwacz.

Książka jest znakomita. Historia porywa i wciąga. Stylem bardzo różni się od poprzedniczki, ale nie można tego traktować jako wady, gdyż  między wydaniami jest 113 lat różnicy.

Autorzy znakomicie wykorzystali notatki Brama Stokera. W powieści jest dużo odwołań do części pierwszej, co niezorientowanemu czytelnikowi na pewno będzie bardzo pomocne. Autorzy w ciekawy sposób mieszają postacie fikcyjne z postaciami autentycznymi i tak pojawia się w powieści sam Bram Stoker, który gra siebie :) Liczne zwroty akcji, barwne postacie i miłość Draculi to zwykłej kobiety czynią tą książkę naprawdę ciekawą.

I nareszcie porządna historia o wampirach, gdzie leje się ludzka krew, gdzie zalegają pokłady czosnku, a jedyną skuteczną bronią przed wampirami jest krucyfiks i kołek. Bo już serdecznie dość mam tych miłych wampirów z powieści dla nastolatków.

Książkę oczywiście polecam, nie tylko jako kontynuacje poprzedniej, ale też jako osobną powieść.

AUTOR RECENZJI: ŻAN

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Dracula. The Un-dead

.: AUTOR :.
Dacre Stoker, Ian Holt

.: TŁUMACZENIE :.
Monika Bukowska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2006

.: WYDANIE POLSKIE :.
Znak 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
496

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::