SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

DYSEKCJA MARILYN MANSON

 

Marilyn Manson jest artystą wzbudzającym skrajne uczucia – jedni go wielbią, inni odsądzają od czci i wiary lub zwą pozerem, przy czym nikomu nie pozostaje obojętny. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia cały świat usłyszał o tym kontrowersyjnym muzyku. Niedługo potem Gavin Baddeley, dziennikarz i znawca okultyzmu, zdecydował się opisać fenomen Marilyna Mansona w książce pt. Dysekcja Marilyn Manson.

Do czego ta pozycja może przydać się fanowi horroru, zwłaszcza nie będącemu jednocześnie fanem artysty? Przede wszystkim książka Baddeleya nie jest biografią, pewne fakty z życia Marilyna Mansona są poruszane wyłącznie jako punkty wyjściowe analiz. Artysta został potraktowany jako eklektyczny fenomen wyrosły na podłożu wielu zjawisk, głównie z kręgu kontrkultury, a także kulturowej patologii.

W książce Baddeleya poddano analizie wiele kwestii związanych mniej lub bardziej z tematami wykorzystywanymi w horrorach. Znajdziemy tu m. in.: obszerną analizę ideologii satanizmu i wiele faktów z życia jego czołowych postaci – Aleistera Crowleya i Antona La Veya i opisy sylwetek morderców, od których członkowie zespołu MM zaczerpnęli swe pseudonimy. Autor poddał dysekcji także filmowe i literackie inspiracje Marilyna Mansona (w pewnym stopniu także poetykę horroru), przyjrzał się subkulturze gotyckiej i industrialnej, XIX-wiecznemu dekadentyzmowi, psychoanalizie Freuda, a także przedstawił katalog rozmaitych dewiacji seksualnych i poruszył temat samookaleczeń. Książka oczywiście nie wyczerpuje wszystkich kwestii, ale opisuje je na tyle, na ile związane są z osobą „głównego bohatera.” Jej treść może stać się punktem wyjścia dla dalszych poszukiwań.

Dysekcja Marilyn Manson to książka dla umysłów dociekliwych i otwartych, osoby konserwatywne mogłyby w wielu miejscach poczuć się urażone lub z gruntu odrzucić tę pozycję jako wartościową. Choć nie jest to horror, bo to przecież nie literatura piękna, opisy rozmaitych ekscesów momentami potrafią zjeżyć włos na głowie, czy zmusić oczy do powtórnego przewędrowania po linijkach zawierających niewiarygodne szczegóły, tym pikantniejsze, że prawdziwe. Gavin Baddeley należy do kościoła Szatana, podobnie jak poddawany wszechstronnej analizie Marilyn Manson. Już sam ten fakt dla jednych okaże się zachęcający, a innych odrzuci. Polecam książkę tym, którzy nie boją się wiedzieć.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Dissecting Marilyn Manson

.: AUTOR :.
Kei Ohishi

.: TŁUMACZENIE :.
Bogusław Lubański

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Plexus Publishing Limited, 2000

.: WYDANIE POLSKIE :.
KAGRA, 2002

.: ILOŚĆ STRON :.
174 stron
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
5 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+
wartość informacyjna
+
duża ilość poruszonych tematów
+ przystępny język

MINUSY:
-
 Gryzące w oczy błędy językowe w polskiej wersji 
-
brak indeksu (w końcu to monografia)