SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

DZICY WOJOWNICY. RYCERZE SYCYLII. KSIĘGA II

 

Drugi tom cyklu pt. Rycerze Sycylii rozpoczyna się w zasadzie tuż po wydarzeniach przedstawionych w Ludziach wiatru. Tankred i jego mistrz Hugo z Tarsu wyruszają w dalszą drogę. Po przybyciu do portowego miasta Barfleur, skąd mają kontynuować podróż statkiem, włączają się w poszukiwania zabójcy, który terroryzuje okolicę od pewnego czasu. Ofiarami zwyrodnialca padają mali chłopcy. W niebezpiecznej podróży towarzyszyć im będą między innymi urocza kobieta, dziwny mnich i wyjątkowy pies.

Powieść Moore, choć ciekawa i dynamiczna, nie dorównuje w pełni poprzedniczce mrocznym nastrojem, nie jest to jednak istotna wada. Jej mocnymi stronami są na pewno plastycznie przedstawione realia średniowiecznej Europy oraz psychologiczne portrety postaci. Vivianne Moore potrafi sprawić, by czytelnik całkowicie wczuł się w sytuację danego bohatera.

Być może to osadzenie akcji na statkach sprawiło, że powieść gatunkowo bliższa jest literaturze przygodowej niż horrorowi. Autorka nie stroni jednak od makabrycznych szczegółów i w sposób niezawoalowany opisuje walki, morderstwa, wygląd ofiar i inne krwawe incydenty. W dużym stopniu jest to także powieść kryminalna (i jako taka jest reklamowana) - wszak Hugo z Tarsu w naturalny dla siebie sposób prowadzi śledztwo w sprawie morderstw na dzieciach. Nie zabrakło również dyskretnie zarysowanego wątku romansowego, tym razem strzała Amora nie sięgnęła jednak serca Tankreda... Podobnie jak tom poprzedni, Dzicy wojownicy zostali zaopatrzeni w słowniczek pojęć ułatwiających orientację w średniowiecznych realiach oraz w spis postaci historycznych pojawiających się na kartach tej powieści.

Kto po lekturze Ludzi wiatru polubił spotkania z Tankredem i jego mistrzem, ma jeszcze sporo przed sobą. Dzicy wojownicy to dopiero drugi tom z pięciu. Szkoda tylko, że na następne spotkanie trzeba czekać aż cały rok. 

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Les guerriers fauves

.: AUTOR :.
Viviane Moore

.: TŁUMACZENIE :.
Justyna Sozańska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
WAB 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
317


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
2 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
elementy makabry i nastroju grozy
+
 postaci
+
 realia
+
 wielowątkowość...

MINUSY:
- ... w której momentami można się zgubić