SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

DZIEWIĘĆ DNI

 

Rachel niedawno rozwiodła się z mężem. Stara się ułożyć sobie życie od nowa, jednak nie jest to dla niej takie proste. Pewnego niedzielnego popołudnia, kobieta wraz ze swoim synem i psem spacerują po lesie. Cieszą się każdą chwilą spędzoną ze sobą. W pewnym momencie Ben chce pobiec przodem. Po dłuższym wahaniu, matka pozwala mu. Gdy Rachel dociera na umówione miejsce, nie zastaje swojego syna. Matka wpada w panikę. Na zewnątrz robi się coraz ciemniej a sytuacja staje się z godziny na godzinę coraz bardziej dramatyczna. Rachel zawiadamia policję a lokalna społeczność dołącza się do poszukiwań. Stan psychiczny matki pogarsza się. Wielu ludzi uważa, że to sama Rachel jest za wszystko odpowiedzialna. Co tak naprawdę wydarzyło się w lesie i kto jest winny zniknięcia chłopca? Czy on żyje? Kiedy się odnajdzie? Czy w ogóle uda się go odnaleźć?

"Dziewięć dni" to debiut angielskiej pisarki Gilly Macmillan, która świetnie wstrzeliła się w tematykę dzisiejszych czasów - porwania, szkalowania, zawiłe śledztwa, duży wpływ opinii publicznej. Jedną z takich historii opisuje autorka. Rachel jest świeżo po rozwodzie, ciężko odnaleźć się jej w obecnej sytuacji. Został jej tylko syn. Pewnego dnia wszystko zostaje jej odebranej, kiedy znika Ben. Matka załamuje się, a co najdziwniejsze, mało kto uważa ją za niewinną. Wiele osób myśli, że to ona sama porwała swoje dziecko. Nawet jej były mąż uznawany jest za ofiarę, któremu odebrano syna. Ludzie współczują mu. Sytuacja Rachel z każdą chwilą staje się coraz gorsza i tragiczniejsza, co sprawia, że współczujemy jej całego bólu i uczestniczymy w jej życiu, jakbyśmy ją znali. Nieobecność chłopca trwa tytułowe dziewięć dni. Trochę ponad tydzień wystarczył by przewrócić świat do góry nogami wszystkim zamieszanych w sprawę. Na jaw wychodzą fakty z przeszłości, które do tej pory były skrzętnie ukrywane. Na kim zawiedzie się matka, komu może ufać, a komu nie?

Gilly Macmillan przedstawia sytuację z różnych punktów widzenia, które pojawiają się w książce naprzemiennie. Oprócz matki, o wydarzeniach dowiadujemy się między innymi od  śledczego - Inspektora James Clemo. Dla Clemo początkowo sprawa zaginięcia ośmioletniego chłopca to okazja do wykazania się w pracy oraz rozwoju zawodowego, okazja do współpracy z najlepszymi. Z czasem śledczy traci dystans do sprawy i nawiązuje więź z zaginionym chłopcem. O jego doświadczeniach z dochodzeniem, emocjach jakie mu towarzyszyły oraz przemyśleniach, dowiadujemy się między innymi z notatek, z sesji terapeutycznych, jakie miały miejsce rok po wydarzeniach, kiedy to przechodził załamanie nerwowe.  Odkrywa również tajemnice, jakie skrywała najbliższa mu osoba.

Cały thriller to dzień po dniu coraz większy strach, coraz więcej przemocy, coraz większe osaczenie cierpiącej matki przez opinie publiczną oraz media społecznościowe.  W książce świetnie opisana jest rzeczywistość w sieci. Media społecznościowe, które rządzą się własnymi prawami.  Każdy może wyrazić swoją opinię opartą tylko na domysłach, bez dowodów, bez faktów, nie zważając na konsekwencje, jakie mogą dotknąć "ofiarę" nagonki.  Im więcej takich opinii, tym większy mętlik w głowie. Przez co możemy stracić rachubę, kto jest zamieszany w zaginięcie dziecka? Z dnia na dzień zbieramy kolejne fakty, aby rozwiązać zagadkę. Coraz bardziej utożsamiamy się z matką i przeżywamy z nią koszmar zaginięcia jej ukochanego syna. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. "Dziewięć Dni" jest bardzo realistyczna, świadczy to o tym, że historia mogła wydarzyć się naprawdę. Pochłania się ja bardzo szybko i czeka na finałową konfrontację. Polecam.

AUTOR RECENZJI: WIOLETA S.

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Burnt Paper Sky

.: AUTOR :.
Gilly Macmillan

.: TŁUMACZENIE :.
Tomasz Wyżyński

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2015

.: WYDANIE POLSKIE :.
Świat Książki 2016

.: ILOŚĆ STRON :.
512


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::