SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

GALERIA DLA DOROSŁYCH

 

"Galeria dla dorosłych" stanowi szeroką panoramę na felietonowy dorobek Kresa pisanych między innymi do rubryk takich magazynów jak Sfinks czy Science Fiction. "Galeria dla Dorosłych" jest drugim tomem po "Galerii złamanych piór", cyklu zapoczątkowującym serię o tym jak młodzi NIE powinni pisać oraz o osobistym zmaganiu się autora z rzemiosłem polskiej fantasty. Zbiór felietonów Kresa, jak sam zresztą autor zaznacza, nie pretendują na miano podręcznika o suchej uniwersyteckiej wykładni pisania, bądź też kompletnego kursu tworzenia i sprzedawania w wielomilionowym nakładzie fabuł.

Kres jako autor z wieloletnim stażem i sporym dorobkiem jako autor zaczął wydawać w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, obok takich asów literatury rozrywkowej, jak Jarek Grzędowicz czy Tomasz Pacyński. Pisarz zwierza się czytelnikowi ze swoich trudnych twórczych początków przytacza wiele anegdot, radzi i sugeruje raczkującym autorom rozwiązania, które w jego przypadku nie zawiodły. W pierwszej części książki, czyli "Galerii osobliwości", Kres wiele miejsca poświęca kwestii kreowania protagonistów i antagonistów, światów przez nich zamieszkanych oraz tworzeniu przekonujących konfliktów. Felietony zawierają mini recenzje utworów nadesłanych przez młodych adeptów pióra, dzięki temu osobie pragnącej pisać łatwiej jest na tych przykładach przyswoić rady autora.

Sam styl felietonów Kresa jest par excellent. Teksty czyta się jednym tchem, napisane są zabawnym i żywym językiem. Kres jak to ma w swojej publicystycznej naturze, często wykpiwa i ośmiesza współczesną nam rzeczywistość jak i literaturę przez nią wytwarzaną, zwłaszcza gatunek przez siebie uprawiany. Tkankę felietonów Kresa cechuje również silna dygresyjność, zbaczanie z obranego tematu na tereny polityki, historii czy współczesnej kultury , choć wszystkie te nagłe skręty i wjazdy w zaciemnione, i mało mające wspólnego z główną myślą autora tematy czynią z Galerii lekturę ciekawą i zabawną. Galeria dla dorosłych to rzecz obowiązkowa, również dla tych, których fantastyka nie interesuje.

AUTOR RECENZJI: DANIEL PODOLAK

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Galeria Dla Dorosłych

.: AUTOR :.
Feliks W. Kres

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
456


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
? / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10