SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

GROBOWA TAJEMNICA

 

Pomimo bezsprzecznego rozwoju techniki i nauki rodzajowi ludzkiemu wciąż nie udało się rozwikłać zagadki śmierci, znaleźć odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z człowiekiem i jego domniemaną duszą po zgonie. Wiele zostało już powiedziane i napisane na ten temat. Śmierć nie daje o sobie zapomnieć, jest stale obecna w rzeczywistości i leży u podstawy wszystkich lęków. Wzbudza zainteresowanie artystów - ludzi przynajmniej teoretycznie obdarzonych większą wrażliwością, w tym pisarzy. Wokół śmierci i tematów z nią związanych osnuty jest cykl Charlaine Harris o Harper Connely, kobiecie, która słyszy głosy umarłych, kiedy znajdzie się blisko nich. Czwarty, jak dotąd ostatni, tom tej serii, trafił właśnie do rąk polskich czytelników. 

W najnowszej części cyklu Harper trafia na ślad zbrodni sprzed lat podczas rutynowego zlecenia. Kobieta nie spodziewa się, że to, co miało być jeszcze jednym dobrze wykonanym zadaniem, stanie się kamieniem milowym w życiu jej, Tollivera i ich rodziny. Dwie pozornie niezwiązane, wręcz oddalone od siebie sprawy, niespodziewanie stają się jednością, a co więcej przybliżają wreszcie Harper do prawdy o losie jej zaginionej siostry. Bohaterka, która zaznała wreszcie osobistego szczęścia u boku wymarzonego mężczyzny, będzie musiała stawić czoła koszmarnemu odkryciu.

Cykl o Harper Connely od początku cechują dynamika, ciekawa fabuła i konsekwentnie kreowane postaci. Tempo nie opada również w czwartym tomie, a intryga, choć misterna i zawiła, nie jest nieprawdopodobna. Charlaine Harris potrafi obserwować rzeczywistość, portretując Amerykanów ze wszystkimi detalami, nawet jeśli służą one autoironii. Szczególnie udane są w jej wykonaniu sylwetki mieszkańców mniejszych miast i prowincji, co nadaje cyklowi atmosferę kojarzącą się z filmem Fargo braci Cohen.

Choć elementów horroru, jak i fantastyki w ogóle, jest tu niewiele, bo sprowadzają się one do jednego motywu - umiejętności Harper do "słuchania" zwłok, jaką nabyła w wyniku porażenia piorunem - powieść gwarantuje silne emocje. Napięcie utrzymuje się do samego końca. Autorka potrafi przykuć uwagę czytelnika i wciągnąć go w wir wydarzeń. Zaletą cyklu jest również położenie nacisku przede wszystkim na akcję, sprawy osobiste, niepominięte milczeniem (byłoby to nienaturalne), zdecydowanie zajmują drugie miejsce. Dzięki temu zarówno Grobowa tajemnica, jak i cały cykl, to rzeczywiście paranormalny thriller, a nie romans.

Udane zakończenie sprawia wrażenie zamkniętego, przynajmniej w warstwie osobistej. Jednak zmarli wciąż "czekają, by ich odnaleziono." Tom czwarty może nie być ostatnim spotkaniem czytelnika z Harper. Z jednej strony jest to miła perspektywa, z drugiej czasem lepiej pozostać z niedosytem niż przesadzić.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Grave Secret

.: AUTOR :.
Charlaine Harris

.: TŁUMACZENIE :.
Dominika Schimscheiner

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2010

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów 2011

.: ILOŚĆ STRON :.
348


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
? / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
? / 10

PLUSY:
+ dynamika akcji
+ postaci
+ intryga
+ klimat
+ walory rozrywkowe

MINUSY:
-
 brak