SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

GROBOWY ZMYSŁ

 

Lubelskie wydawnictwo Fabryka Słów zdecydowało się wprowadzić na nasz rynek szereg pozycji z gatunku urban fantasy, nierzadko okraszonych sporą dawką paranormalnego romansu. Wśród autorek tychże powieści znalazła się Charlaine Harris – pisarka znana i ceniona na zachodzie. Wydanie Grobowego zmysłu niemal zbiegło się z premierą serialu Tru Blood w HBO. Jego scenariusz oparty jest na cyklu powieści Harris o Sookie Stackhouse, kelnerce mającej zdolność czytania w ludzkich myślach.

Harper Connely, bohaterka Grobowego zmysłu także posiada dar. Jako nastolatka przeżyła uderzenie pioruna. Po tym zdarzeniu odkryła, że potrafi „komunikować się” ze zmarłymi. Nie chodzi jednak o duchy, lecz o ciała – kiedy Harper znajduje się w pobliżu nieboszczyka, może zobaczyć, a nawet w pewnym stopniu przeżyć, jego ostatnie chwile. Wraz z Tolliverem, starszym przybranym bratem i menadżerem w jednej osobie, podróżuje po Stanach i zarabia na życie odkrywaniem sekretów zmarłych, często wzbudzając strach czy odrazę. Istnieje możliwość, że któregoś dnia, w mniej lub bardziej anonimowym grobie, trafi na swoja własną, zaginioną siostrę... Od czasu do czasu musi także podążyć tropem zbrodni i zdemaskować mordercę – bez tego nie byłoby powieści.

Grobowy zmysł jest przede wszystkim kryminałem, niewątpliwie paranormalnym i z dreszczykiem, nie jest to urban fantasy i na pewno nie horror. Mimo tego może przypaść do gustu fanom grozy. Charlaine Harris pisze zajmująco, wymyśla interesujące postaci oraz snuje intrygi rodem z telenoweli, do których należy podejść z dystansem, by nie zepsuć sobie zabawy. Autorka sporo miejsca poświęciła też wątkowi obyczajowemu, czytając dowiadujemy się o niełatwym dzieciństwie Harper i Tollivera. Główna bohaterka jest równocześnie narratorką, wszystkie zdarzenia poznajemy więc wyłącznie z jej perspektywy, czasem jesteśmy zmuszeni poczytać o jej uczuciach czy stroju. Trzeba przyznać, że Harris zachowuje odpowiednie proporcje pomiędzy wątkami, wśród których zdecydowanie dominuje ten kryminalno-paranormalny.

Grobowy zmysł to książka dobra na przydługi wieczór czy nudny wykład. Dość lekka, bo mimo tematu w zasadzie wolna od przyciężkawych egzystencjalnych rozważań, rozrywkowa lektura, przy której szybko minie czas, na tyle interesująca, by chciało się więcej.  

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Grave Sight

.: AUTOR :.
Charlaine Harris

.: TŁUMACZENIE :.
Dominika Schimscheiner

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2005

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
295 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8/10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
2/10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10/10

PLUSY:
+
dobra, rozrywkowa powieść

MINUSY:
-
mogłaby być choć trochę straszniejsza...