SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


GRZESZNE ROZKOSZE

TYTUŁ
ORYGINALNY:

 Guilty Pleasures

AUTOR:
Laurell K. Hamilton

TŁUMACZENIE:
Robert P. Lipski

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1993

WYDANIE
POLSKIE:

Zysk i S-ka, 2003

ILOŚĆ STRON:
406 stron

PLUSY:
+ Wartka akcja
+ Tematyka w powiewie świeżości…
+ Kreacja postaci
+ Dla każdego coś innego…

MINUSY:
- Styl niekiedy nieodpowiednio dobrany do formy…
- Nieco banalne sformułowania…
- Kategoria wiekowa rozciągnięta na maksimum…

Wiara w wampiry trwa już od wielu wieków i wydaje się, że stała się już jedną z części wielu kultur na całym świecie. Zarówno mieszkańcy Stanów Zjednoczonych jak i nasi słowiańscy przodkowie wierzą w wampiry. Tematyka podań ludowych miała swoje źródło w niewiedzy na temat rzadkiej choroby, nazwanej później jako porfiria. Ową tematykę początkowo kultywowano w powieściach i opowiadaniach, jednak nastał wiek szklanego ekranu, na którym na stałe zagościły wampiry. Ich rodowód w sztuce i literaturze jednak nigdy do końca nie był wyjaśniony, zaledwie krótkie wzmianki nawiązują do powstania tego gatunku, jako element grozy, która przez kolejne stulecia będzie podlegała modyfikacjom. Podczas powstawania szeregu nawiązań literackich oraz filmowych, zmienia się wygląd i zachowanie demonów nocy. Ulegają przeobrażeniom również ich kolejne losy oraz ich rola w współczesnym społeczeństwie, zatem widzowie oraz czytelnicy zostają zasypywani kolejnymi nieudolnymi lub mniej ewentualnie bardziej trafnymi dziełami. Do tych bardziej udanych należy bezwątpienia cykl stworzony przez Laurell K. Hamilton, której to poszczególne opowieści traktują o kolejnych losach Anity Blake, licencjonowanej zabójczyni wampirów, której postać poznajemy w tomie pierwszym, zatytułowanym „Grzeszne Rozkosze”.

Wyobraźcie sobie niedaleka, ale jakże alternatywną rzeczywistość, w której Stany Zjednoczone legalizują wampiry, jako grupę społeczeństwa. Zatem nieuzasadnione unicestwienie bestii jest uznawane za morderstwo, wydawane są jedynie nakazy sądowe, orzekające wyrok, którego wykonawstwa mogą się podjąć jedynie licencjonowani egzekutorzy. To nie wszystkie nowinki prawne, iż uznano, że można ożywiać zmarłych w celu rozstrzygnięcia sporów, ewentualnego wykrycia mordercy, często również w celach mniej szczytnych. Wskrzeszenia dokonują osoby obdarzone tajemną wiedzą, które urodziły się ze szczególnym darem, jednak jest ich zaledwie garstka, zatem ich osoby budzą respekt oraz ogólny rozgłos. Jedną z najbardziej utalentowanych reanimatorem, która szczyci się również zaszczytnym tytułem egzekutora jest Anita Blake, zamieszkała w ST. Louis. Uchodzi za osobę nieustraszoną, bez skrupułów, do wynajęcia za ogromne pieniądze, jednak rzeczywistość literacka pokaże drugie oblicze kobiety, która jest nękana wszelkimi obawami, miota nią strach, jest sarkastyczna i nieco wymagająca, przemawia za nią potencjał intelektualny, którym oczarowuje towarzystwo, jednak czasem pokazuje również swoje lodowe spojrzenie, chłodną postawę oraz… Jak każda kobieta jest miotana swoimi słabostkami, przez co wydaje się bardziej ludzka, niż dotąd prezentowane postacie kolegów po fachu, którzy również sięgnęli po ową tematykę. Jej życie zawodowe z każdą sprawą się rozwija a sława i reputacja wyprzedza, to wszystko między innymi za sprawą głośnych morderstw, powodowanych przez wampiry, w których nasza bohaterka współpracowała z policją jako śledcza. Jej kolejna sprawa miała dotyczyć śledztwa, dotyczącego brutalnych morderstw nie ludzi, lecz wampirów. Poproszona o współpraca odmawia, ponieważ cała sprawa nabiera zbyt skomplikowanego obiegu, jednak szantaż zastosowany przez zleceniodawcę zmusza ją do zajęcia się sprawą. Wkrótce sprawa zatacza koło, w którego środku się znajduje nasza bohaterka wmieszana w brutalną wojnę pomiędzy klanami o władzę w mieście. Wspólnie z Anitą poznamy miedzy innymi „Grzeszne Rozkosze”, lokal skupiający wampiry, prowadzony przez jednego z przywódców klanu, który zapoczątkuje wojnę a może stanie się kolejną ofiarą… Wkrótce poznasz od wieków skrywane tajemnice, które teraz stały się rzeczywistością, oni są wśród nas… Wojna wciąż trwa…

Pisarka poruszyła tematykę, której elementy nagminnie zostają stosowane w powieściach grozy w interesujący, zaryzykowałbym stwierdzenie innowatorski sposób. Dzięki poruszeniu tematyki istot mistycznych oraz skonfrontowanie ich z rzeczywistością, jako obywateli, wartkiej akcji, która zaskakuje swoimi rewelacyjnymi zwrotami, elastycznym językiem słowa, który jest przystępny, niekiedy banalny i przyziemny oraz podtrzymanie konwencji typowo komicznej z zastosowaniem czarnego humoru, niekiedy angielskiego, czyli wyszukanego i zdawkowego stworzyła doskonały początek powieści sensacyjnej z elementami horroru i thrillera. Pod naporem nieustannie piętrzących się wydarzeń czytelnik zostaje oczarowane złożonością świata przedstawionego w utworze. Pomysł na napisanie cyklu jest według mnie nieco komercyjny, uważam, że kolejne losy bohaterki, którą poznamy w tej części raczej niczym nowym nie zaskoczą, jednak to co tyczy kolejnych części dowiecie się w kolejnych recenzjach. Powracając do stylu, jakim posługuje się pisarka, muszę stwierdzić, iż nadużywa sformułowań, które często się powtarzają, nie zastępując ich kolejnymi związkami frazeologicznymi. Mimo narastającego tempa akcji, fabuła doznała uszczerbku na tle elementów, które powinny wzbudzić grozę u czytelnika. Autorka nie używa wstawek lub przerywników, przez co powieść staje się gatunkowo podobna do kryminału, nie jest to wadą, jednak spowolniłoby to tempo akcji, pozwoliło na chwilę oddechu i refleksji. Przyznam, iż język, trafniejsze sformułowanie to zasób słów oraz budowa zdań jest prosta. Autorka w swoich opisach używa palety zamienników, jednak one pozostawiają wiele do życzenia, przez co utwór staje się nieco młodzieżowy, napisany z myślą o młodszej publice. Ciekawym zabiegiem komercyjnym jest tytuł, który zwodzi niektórych, co do tematyki powieści, oznacza on lokal, w którym rozgrywa się część akcji. Nie zauważymy tu również zbyt wyrafinowanych scen morderstw oraz elementów, które wzbudzają u turpistów zachwyt. Za to niekiedy można odczuć subtelny styl prozy zmieszany z epickim kształtem obrazy, oraz subiektywną liryzacją zdarzeń.

Wszyscy miłośnicy subtelnych, wciągających opowieści, ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z grozą w literaturze oraz ci, co już wiele mają za sobą, zostaną usatysfakcjonowani, bowiem nie jest to arcydzieło kunsztu literackiego. Jednak forma powieści jako całość prezentuje wysoki poziom, przyjemnie można spędzić czas, zrelaksować się i odprężyć… Daną pozycję dedykuje wszystkim zestresowany i wyczerpanym pracoholikom, którzy już nie potrafią się skupić na niczym, ten utwór przykuje waszą uwagę i na długo nie pozwoli o sobie zapomnieć…
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 7 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 8 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 6 / 10

AUTOR RECENZJI: REQUIEM