SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

JULIA

 

Lata 90-te ubiegłego, jakże niedawno, XX wieku były okresem niezwykle łaskawym i obfitym dla literackiego horroru w Polsce. Wówczas na półki naszych księgarń trafiło mnóstwo książek Mastertona, Kinga, Herberta oraz innych autorów tworzących powieści grozy. Jedną z nich była Julia Petera Strauba, autora znakomitego i uznanego, lecz stosunkowo słabo znanego w Polsce.

Powieść ta została napisana w roku 1975, doczekała się także ekranizacji z Mią Farrow w roli tytułowej. Choć imię Julia może kojarzyć się z literaturą romansową, a sposób prowadzenia narracji przywodzi na myśl twórczość Iris Murdoch, książka ta jest rasowym, mrocznym horrorem. Tytułową bohaterkę poznajemy w trudnym dla niej momencie. Julia rozwodzi się, przeprowadza, przygotowuje do samotnego życia w nowym domu. Jest kobietą z pozoru przeciętną – ani szczególnie ładną, ani inteligentną. Na jej trywialnej egzystencji ciąży jednak piętno koszmaru sprzed lat, który na progu nowego życia zdaje się powracać, by dręczyć ją dotkliwiej niż za pierwszym razem. Odtąd czytelnik wraz z główną bohaterką zaczyna błądzić wśród domysłów.

Można powiedzieć, że Julia to horror o kobietach, bohaterowie płci męskiej zostali zdecydowanie odsunięci na drugi plan – nie jest to jednak wadą książki. Znajdziemy tu kilka zupełnie odmiennych, przez co ciekawych, portretów kobiet i dziewcząt, z których właśnie ta najmłodsza, Olivia, okaże się najbardziej przerażająca. Peter Straub odważył się bowiem w Julii na podważenie mitu o dziecięcej niewinności, co wzmacnia oddziaływanie powieści na zmysły czytelnika, wprowadzając go w świat z jednej strony znany i wytłumaczalny, lecz z drugiej wrogi i demoniczny. Wielbiciele gore nie znajdą tu parujących wnętrzności ani hektolitrów krwi, nie można jednak powiedzieć, że powieść nie zawiera elementów makabry. Autor wstrząsa czytelnikiem nie przez dosłowność i drobiazgowość opisu, stosuje natomiast kontrast pomiędzy tym, co wiemy o świecie, a tym, czego nie jesteśmy świadomi i nie chcielibyśmy wiedzieć.

Julia jest powieścią skonstruowaną z niedopowiedzeń, domysłów, kilku tajemniczych wątków łączących się stopniowo w niepokojącą, szaloną całość. Choć narrator jest wszechwiedzący, nie oferuje prostych rozwiązań, pozostawia wiele pytań bez gotowych odpowiedzi, a pozornie przejrzyste zakończenie dodatkowo komplikuje fabułę. Od początku poznajemy świat ukazany w powieści z perspektywy bohaterki, jednak poszczególne fakty z jej przeszłości odsłaniane są stopniowo, co wzbogaca tę historię i współtworzy klaustrofobiczny, duszny klimat utworu. Dzięki temu możemy także dogłębnie zrozumieć Julię oraz jej niekoniecznie zdroworozsądkowe zachowanie. To książka przede wszystkim dla osób rozmiłowanych w nastrojowych, mrocznych horrorach budujących akcję wokół przeżyć postaci. Wszystko to sprawia, że Julia, pomimo znacznego upływu czasu od jej powstania, jest horrorem zdolnym zmrozić krew w żyłach czytelnika.

Peter Straub to autor ponad dwudziestu książek tworzący od przeszło trzydziestu lat. Przez ten czas do naszego kraju zawitało tylko kilka powieści jego autorstwa, w tym Czarny Dom napisany w duecie ze Stephenem Kingiem. Książki Strauba nie doczekały się tutaj imponujących nakładów, próżno także szukać wznowień. Jednak nie zapoznać się z jego utworami będąc zagorzałym fanem horroru to wielka strata.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Julia

.: AUTOR :.
Peter Straub

.: TŁUMACZENIE :.
Aleksander Gomola

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1975

.: WYDANIE POLSKIE :.
Rebis 1994

.: ILOŚĆ STRON :.
283 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
9 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+
nastrój
+
sposób prowadzenia narracji
+
postaci
+
interesujące powiązanie wątków
+
Olivia
+
trzyma w napięciu do ostatniej strony

MINUSY:
znikoma dostępność
-
fani gore mogą nie być usatysfakcjonowani