SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


KRAINA CHICHÓW

TYTUŁ
ORYGINALNY:

The Land Of The Laughs

AUTOR:
Jonathan Carroll

TŁUMACZENIE:
Jolanta Kozak

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1980

WYDANIE
POLSKIE:

1987

ILOŚĆ STRON:
268 stron

[KUP TERAZ]

Pewien młody nauczyciel imieniem Tomasz jest ogromnym fanem książek pisarza Marshalla France’a, poznaje pewną kobietę imieniem Saxony, która również jest zafascynowana twórczością tego poety. Tom wyznaje jej, że od dawna chciał napisać bibliografie France’a, oboje wyruszają więc do jego rodzinnego miasteczka- Galen.

Tak zaczyna się ta niesamowicie wciągającą opowieść, zanim przeczytałem ‘Krainę…’ właściwie nie znałem Carrolla, więc był to swojego rodzaju skok na głęboką wodę. Książka posiada przede wszystkim niesamowity klimat, gdy czytamy tą książkę, robi nam się duszno, cały czas mamy przeczucie, że nie ma dobra, wszystko co otacza bohaterów jest złem, przez to faktycznie zaczynamy się bać czytając ta książkę. Galen zamieszkuje wiele różnorodnych postaci, które bardzo dobrze urozmaicają książkę. Jednak ‘Kraina Chichów’ nie posiada samych plusów. Właściwie każdy rozdział, czy może epizod, kończy się sceną łóżkową, nie było by w tym nic złego, gdyby Carroll trochę lepiej umiał je opisywać, a po kilku takich scenach mamy wrażenie, że jednak trochę to jest przesadzone. Na uwagę zasługuje również zakończenie książki, zarówno to typowe jak I epilog, który jest zawarty w książce. Idealnie pasuje do całej książki, wydarzenia świetnie się dopełniają przez co nie nudzimy się czytając tą książkę nawet przez chwilę.

Podsumowując; zapewne nie wszystkim spodoba się ‘Kraina…’ ze względu na swój klimat, nie jest to typowy horror, to ciężka opowieść, którą należy czytać w spokoju i dobrze rozumować każdą scenę, bez tego, będzie nam się wydawało, że tylko straciliśmy czas na ta lekturę.


KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 9 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 8 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 9 / 10

 
 

AUTOR RECENZJI: NightCrawler