SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

KSIĘŻYC NA WODZIE

 

Mort Castle to mało znany szerszej publice, pisarz grozy. Twórczość Amerykanina, polskim czytelnikom została przedstawiona na początku lat 90, za sprawą jego pierwszej powieści "Zaginione Dusze", wyd. amber. Musiało jednak minąć niemal 17 lat, aby na naszym rynku za pośrednictwem wydawnictwa replika, fani grozy mogli ponownie zasmakować w unikatowej twórczości Morta.

Księżyc na wodzie to zbiór tekstów nominowany w swoim czasie do nagrody Pulitzera oraz Brama Stokera. Wszystkie teksty zawarte w zbiorku, cechują się bogatą paletą tematyki, wspaniałym stylem oraz bogactwem języka. Zawarte w tomie opowiadanie Jeśli weźmiesz mnie za rękę synu, zostało zaliczone do „Top Terror Tales Of All Time” obok dzieł takich mistrzów horroru jak Clive Barker, Edgar Allan Poe czy H.P. Lovecraft.

Mort Castle został okrzyknięty mistrzem krótkiej formy oraz zaskakujących rozwiązań fabularnych, a jako żółtodziób któremu przyszło dopiero niedawno obcować z jego prozą, przyznaję że autor potrafi nieźle zwalić z nóg czytelnika.

 Jego opowiadania są pełne impresjonistycznych opisów ludzkich marzeń, oraz lęków przedstawionych w iście jazzowym akcencie. Takie kawałki jak Stary człowiek i zmarli czy Uzdrawiacze zasługują na odpowiednie miejsce wśród najznamienitszych utworów grozy, XX wieku. Sposób w jaki zawierają alegorie, nawiązanie ciekawego dialogu z czytelnikiem jak za równo przerażający nastrój opowiadań wskazuje na prawdziwie wysoką formę pisarza, którą prezentuje w Księżycu na wodzie.

Muszę jednak z przykrością przyznać że jest parę słabszych tekstów, jak np. Dziecięce lęki czy choćby tytułowy Księżyc na wodzie, w przypadku tych tekstów, nastawiając się na mocne wrażenia zostałem kopnięty z lekka nudnie przedstawionymi historiami o średnio zachwycających puentach( Z ojcem w zoo, a potem do domu). Jednak jak by nie było, pomimo paru fabularnych wtop, zbiorek Księżyc na wodzie, zasługuje na uwagę, każdego miłośnika szeroko pojętej grozy. 

AUTOR RECENZJI: VANDAL

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Moon On The Water

.: AUTOR :.
Mort Castle

.: TŁUMACZENIE :.
Ewa Wojtczak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2000

.: WYDANIE POLSKIE :.
Replika,
2008

.: ILOŚĆ STRON :.
277 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
8 /10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
8 / 10

PLUSY:
+ Język,
+ Narracja,
+ Oryginalne puenty

MINUSY:
- Niektóre teksty zbyt krótkie
 

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::