SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

LUDZKA PRZYSTAŃ

 

Po raz pierwszy mam przyjemność ze skandynawską literaturą. John Ajvide Lindqvist to szwedzki pisarz, który w znakomity spokój buduje atmosferę grozy.

Zima. Gdzieś na archipelagu Roslagen. Maja wraz ze swoimi rodzicami podziwiają krajobraz wybrzeży. Nagle spostrzegają latarnię i postanawiają wejść tam. Świat widziany z niej jest jak z bajki, poukładany i spokojny. W pewnej chwili Maja dostrzega coś na dole. Jej ojciec dziwi się, ponieważ sam tego nie widzi. Maja, żeby udowodnić mu, że naprawdę coś tam było, schodzi na dół. Jednak to był ostatni raz, w którym widział ją ojciec. Jej ślady w pewnym momencie się urywają i dosłownie nikt nie wie, co się z nią stało. Rodzice zaprzysięgają, że nie ustaną do póki, do póty jej nie odnajdą. Z czasem stosunek matki się zmienia i po prostu odpuszcza, jednak ojciec walczy do samego końca, aby ją odszukać.

John Ajvide Lindqvist w bardzo ciekawy, a zarazem swoisty sposób, potrafi pokazać uczucia, a także historie związane z kreacjami głównych bohaterów, które w pewnym sensie są genialnie opisane. W książce nie zabrakuje również głębokich opisów miejsc, w których przebywają bohaterowie. Autor przeprowadza retrospekcje, które mają na celu przybliżenie nam głównych postaci. Jednak na początku książki nie jest tak pięknie, ponieważ zbyt długo musimy czekać na rozwój wydarzeń. Warto jest czekać, akcja nabiera bardzo szybkiego tempa, przez co czytelnik ma wrażenie, jakby sam brał w nich udział. Objętościowo książka nie powala na kolana, chociaż 384 strony to sporo. Polecam, nie powinniście być zawiedzeni po jej przeczytaniu.

AUTOR RECENZJI: PASTOR

 
   
 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Människohamn

.: AUTOR :.
John Ajvide Lindqvist

.: TŁUMACZENIE :.
Elżbieta Frątczak-Nawotny

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Amber 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
384

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7,5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ główny wątek
+ opisy
+
nastrój

MINUSY:
- początek