SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

MAGIA KOŚCI

 

Książki Fiony E. Higgins, młodej brytyjskiej pisarki, są nowością nie tylko na polskim rynku wydawniczym. Od jej debiutu powieściowego minęło zaledwie trzy lata. Czarna Księga Sekretów, bo taki tytuł nosi pierwsza książka pani Higgins, została nominowana do Waterstone's Children's Book Prize. Debiut należy zatem zaliczyć do udanych. Kolejna powieść autorki, nowość w Polsce, Magia kości, jest swego rodzaju kontynuacją Czarnej Księgi Sekretów. Sama Higgins nazwała tę książkę "paraquelem." Przedstawione w niej wydarzenia toczą się równolegle do tych z pierwszej powieści, można zatem ją czytać bez uprzedniego zapoznania się z treścią Czarnej Księgi Sekretów.

Głównym bohaterem Magii kości jest Pin Carpue, mieszkaniec ponurego miasta Urbs Umida. Pin jest młodym chłopcem, którego właśnie dotknęła rodzinna tragedia - jego ojciec został oskarżony o zamordowanie krewnego. Jego winę wydaje się potwierdzać to, że zniknął wkrótce po zdarzeniu. Chłopiec musi sam zatroszczyć się o własny byt. Znajduje zatem pracę w pobliskiej kostnicy oraz obskurne mieszkanie, z którego szybko zostaje wyrzucony, co stawia go w wyjątkowo trudnym położeniu. Na ulicach Urbs Umida działa bowiem morderca zwany Srebrnojabłkim Zabójcą. Pin ma jednak trochę szczęścia w nieszczęściu. Udaje mu się znaleźć tańszą i przyjemniejszą kwaterę, a wraz z nią wesołą kompanię złożoną z samych niezwykłych postaci. Wśród nich znajdują się słynny Kościany Mag Benedict Pantagus, jego siostrzenica Juno, miotacz ziemniaków Beag Hickory czy zwany badaczem guzów Aluph Buncombe.

Magia kości jest powieścią z założenia skierowaną do czytelnika młodszego, jednak, podobnie jak cykl o Harrym Potterze czy Mroczne Materie, może spodobać się niejednemu dorosłemu. Fiona E. Higgins pisze nieźle, ma niewątpliwą zdolność do łączenia starych motywów w nowe, odświeżone całości oraz kreowania sympatycznych, zróżnicowanych postaci. Rzeczywistość, którą tworzy, z punktu widzenia bohaterów powieści jest szara, nieciekawa i niebezpieczna, Urbs Umida to złe miejsce do życia. Jednak przed oczami czytelnika uwalnia całe bogactwo barw i odcieni, ponieważ świat przedstawiony dopracowany jest w najmniejszych szczegółach. Poza typowymi dla powieści rozdziałami z narracją mamy tu także fragmenty z dziennika Pina, artykuły z gazet czy ogłoszenia, co dodatkowo nadaje książce realizmu. Samo w sobie Urbs Umida może kojarzyć się nieco z XIX-wiecznym Londynem, przywodzi na myśl miasto z takich książek jak Drabina Dionizosa, czy wręcz twórczości Zoli.

Fiona E. Higgins stworzyła opowieść ciekawą, wielowątkową, nasyconą atmosferą grozy, ale także nieco szyderczym humorem. Ten ostatni w pełni ujawnia się w rozdziale 22, kiedy to Aluph dokonuje analizy kształtu czaszki pewnej damy - bezcenne. Akcja toczy się wartko, dzięki zastosowanym przez autorkę zabiegom konstrukcyjnym poznajemy wydarzenia z kilku punktów widzenia. Dodatkowo dzięki temu wiemy o całej sprawie nieco więcej niż bohaterowie, co umożliwia nam "prowadzenie własnego dochodzenia."

Powieść Higgins, choć zalicza się niewątpliwie do literatury popularnej, a więc rozrywkowej, nie jest pozbawiona refleksji - tu na temat odmienności i tego, co definiujemy jako normalność. Biorąc pod uwagę skierowanie powieści do młodszego czytelnika, można powiedzieć, że Magia kości ma pewną wartość dydaktyczną. Ponieważ jednak brak w niej nachalnego moralizowania, które kojarzy się z lekturami szkolnymi, nie razi to czytelników dorosłych patrzących na życie z nieco innej perspektywy niż nastolatek. Mówiąc krótko i potocznie Magia kości to książka fajna i mądra:).

Magia kości jest obecnie drugą z czterech powieści z cyklu Tales From The Sinister City, należy zatem spodziewać się, że jeszcze spotkamy się z Pinem Carpue i jego przyjaciółmi, zwłaszcza, że chłopak nie rozwikłał jeszcze zagadki morderstwa w swojej rodzinie. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety powieści, jest to perspektywa wielce radosna. Aby lepiej zapoznać się z pisarką i jej twórczością, warto odwiedzić jej niezwykle klimatyczną stronę: www.fehiggins.com.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Bone Magician

.: AUTOR :.
Maja Lidia Kossakowska

.: TŁUMACZENIE :.
Agnieszka Walulik

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
WAB 2010

.: ILOŚĆ STRON :.
275


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
4 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ nastrój
+ postaci
+ mnogość wydarzeń
+ rozwiązanie głównego wątku
+ refleksyjność

MINUSY:
- dla horrormaniaka za mała zawartość grozy i makabry