SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


MANIA

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Mania

AUTOR:
Guy N.Smith

TŁUMACZENIE:
Edyta Żurawska

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1988 by Guy N.Smith

WYDANIE
POLSKIE:

Phantom Press International, Gdańsk 1991

ILOŚĆ STRON:
285 stron

PLUSY:
+ Miejsce akcji
+
Ręka sługą szatana
+
Dzieje się zimą

MINUSY:
-
Rwana akcja
- Słaby styl Smitha
- N
iektóre elementy są niedopracowane

 

Dziwny przypadek splata ze sobą losy kilku, z pozoru różnych osób, rzucając ich w czasie zamieci śnieżnej do oddalonego od głównych dróg małego Hotelu w Donnington. Szybko okazuje się, że to co wydawało się zwykłym zbiegiem okoliczności, jest celowym działaniem sił nieczystych. W taki przedziwny sposób spotykają się Suzannah Mitchell wraz z córką Rose i Owain Pugh sprzedawca książek i kolekcjoner.

Właściciele domu to starsza para ekscentryków pan George Clements i jego żona Brenda, a mieszkańcy są byłymi pensjonariuszami zakładu psychiatrycznego, który to właśnie przez zmianę profilu działalności stał się Hotelem. Nowo przybyli wyczuwają w powietrzu coś dziwnego - obłęd i zło. Niestety zadymka śnieżna trwa nadal więc muszą zostać tu do następnego dnia. Tej nocy pan Clements otrzymuje dziwny przekaz od szatana, który proponuje mu wymianę: Śmierć małej Rose, za życie jego zmarłej córki Elspeth. Zdeterminowany tą myślą, zaczyna układać wraz z mamą (pieszczotliwa nazwa żony) plan, który polegać ma na jak najdłuższym przetrzymaniu nowo zakwaterowanych, aż do momentu kiedy "Pan" nie zażąda krwawej rytualnej ofiary dla siebie. Nagle okazuje się, że jedna z pacjentek jest w ciąży. Ta zarzeka się, że nie utrzymywała kontaktów seksualnych z żadnym mężczyzną, więc jest dziewicą. Do akcji wkracza Jack Christopherson obłąkany fanatyk religijny, tłumaczący ciążę Alison niepokalanym poczęciem. Przygotowuje się on na powtórne przybycie Jezusa Chrystusa, nie wie jednak ,że dziewczyna tak naprawdę ma urodzić antychrysta pod postacią dawno zmarłego dziecka Clementsów - Elsepeth. Zaprzyjaźnieni Suzannah i Owain zaczynają coś podejrzewać, domyślają się, że chce się ich po coś zatrzymać w zwariowanym Hotelu...

Historia stworzona przez Guy'a Smitha jest tak samo zwariowana jak sam hotel w Donnington. Rozgrywa się w jednym miejscu, w przeciągu zaledwie kilku dni. Dziwne zdarzenia, prześcigają się ze sobą w szaleńczym wyścigu w którym główną nagrodą staje się przetarg o duszę małej dziewczynki. Tym razem autor "Krabów" postanowił dać nam horror wyszukany, trącący o psychologię, gdzie w miarę rozwoju akcji wszystko przestaje być racjonalne, a bohaterowie zatracają granicę pomiędzy światem sennego koszmaru a rzeczywistością. Taka właśnie jest "Mania" nic nie jest pewne do końca, a sam finał to dopiero początek nowego horroru. Jest to jedna z najlepszych powieści grozy tego pisarza i na pewno jedna z lepszych jakie ukazały się na naszym rynku wydawniczym. Można powiedzieć, że książka nie ma słabych stron, czyta się ja jednym tchem i ciężko jest się od niej oderwać, fabuła pochłania bez reszty. Postacie nie są płaskie, mają swoje historie, troski, radości i pragnienia. "Mania" jest bodajże jednym z ostatnich horrorów jaki Smith napisał przed przerzuceniem się na książki dla dzieci.

Podsumowując: Powieść naprawdę jest warta przeczytania. Na tle innych tworów autora "cyklu Sabat" wypada naprawdę dobrze, a może nawet najlepiej. Jeżeli spodziewasz się tego co zwykle, czyli hektolitrów krwi i ton wypruwanych wnętrzności to bardzo się zawiedziesz. Książka skupia się raczej na psychicznym aspekcie oddziaływania Szatana, i tak naprawdę do końca nie wiadomo czy zło jest realne, czy może powodowane jest wszechogarniającym wszystko szaleństwem.

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 6 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 6 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 4 / 10

 

AUTOR RECENZJI: MUCHA CC