SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

MARTWA STREFA

 

John Smith nauczyciel angielskiego w szkole średniej, miał wypadek samochodowy. W jego wyniku zapadł w śpiączkę, w której trwał ponad 4 lata. Po wybudzeniu okazało się, że mężczyzna posiadł niezwykły dar – możliwość widzenia przeszłości i przyszłości spotykanych przez siebie ludzi.

Taka, mniej więcej, jest treść Martwej strefy. King po raz kolejny pokazał, że nie ma sobie równych w opowiadaniu niezwykłych historii. Niezwykłych nie tylko z punktu widzenia narracji, które prowadzi w sposób plastyczny i obrazowy. To, co (moim zdaniem) najciekawsze to studium zachowania bohaterów. Zarówno głównego bohatera, który postanawia usunąć zagrażające Stanom Zjednoczonym zagrożenie. Jak i tych drugo- czy trzecioplanowych. Tutaj godne polecenia są opisy zachowań ludzi próbujących ze Smitha wyciągnąć jakiekolwiek informacje dotyczące zaginionych bliskich. W jaki sposób odwracają się od niego po ich uzyskaniu. Bardzo ciekawe w tej książce wydaje się także studium psychologiczne fanatyka religijnego (na szczęście Vera była tylko odrobinę zwariowana, jednak fragmenty z jej udziałem dały mi do myślenia – szczególne po obejrzeniu Silent Hill).

Kolejną perełką jest scena, w której John odgaduje przeszłość jednego z leczących go lekarzy, Weizaka. Fragment niezwykle przerażający, może tez dlatego, że nawiązuje do drugiej wojny światowej, dlatego że jego akcja dzieje się w Polsce. Mnóstwo okrucieństwa, które potęgowane jest także dlatego że opis jest co rusz przerywany relacją reakcji lekarzy.

Niemniej jednak to jeden z lepszych momentów w powieści, która poza tym jest długa i rozwlekła. Jej akcja momentami wlecze się jak flaki z olejem, czasami przyspiesza. Jednak „szybkich” momentów jest niewiele. Właściwie są to tylko opisy „widzeń” Johna Smitha. Szkoda, że tylko tyle.

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Dead Zone

.: AUTOR :.
Stephen King

.: TŁUMACZENIE :.
Krzysztof Sokołowski

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1989

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prószyński i S-ka

.: ILOŚĆ STRON :.
526 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
3 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
6 / 10

PLUSY:
+ przeszłość Weizaka
+ Vera Smith (niesamowita postać; było się z kogo pośmiać)

MINUSY:
- rozwlekłość