SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

MARTWY AŻ DO ZMROKU

 

Charlaine Harris postanowiła połączyć w nietypowy sposób świat ludzi i wampirów. Dzięki wynalezieniu syntetycznej krwi, stało się możliwe wspólne tworzenie społeczeństwa przez tych, co żyją w świetle dnia i tych, którzy wstają dopiero po zmroku… "Martwy aż do zmroku" to intrygująca i przyprawiająca o dreszcz emocji powieść, na podstawie której powstał kultowy serial „True Blod”, w reżyserii Alana Ball’a.

Co stanowi największe zalety książki i serialu? W pierwszym rzędzie należy wymienić nieszablonowy pomysł i staranne nakreślenie nieprzeciętnych bohaterów, osadzonych w realiach małomiasteczkowego Bon Temps. Udane połączenie elementów dramato-komedii, kryminału oraz fantasy z dodatkiem całej masy mistycyzmu, wprawią odbiorców w niezwykły trans. Romans kelnerki z wampirem sprawią, że ten mezalians na pograniczy życia i śmierci przyniesie prawdziwą miłość, a przez to również mnóstwo konfliktów, niebezpiecznych i nieprzewidzianych zdarzeń.  

Świat, jaki wykreowała Charlaine Harris, w jest urzekająco prosty. Z łatwością wpisała w niego wampirzy humor i okultyzm. Mieszkańcy Bon Temps jakby zawsze z opóźnieniem reagują na powiew nowości w ich miasteczku. Może dlatego mroczne hrabstwo przyciąga wampiry, wilkołaki i inne kreatury? Kelnerka Sookie Stackhouse obdarzona darem telepatii przeczuwała, że któregoś dnia zjawi się ktoś w jej życiu, kto zmieni dotychczasowe postrzeganie świata. Kiedy poznała wampira Billa, wiedziała, że od tej pory nic już będzie takie jak kiedyś. On jako jedyny nie uważa odmienności blondwłosej piękności za przekleństwo, ani nic złego. Zdolności Sookie i nadprzyrodzone moce Billa dość szybko okazują się przydatne. W mieście dochodzi do kilku mordów na tle seksualnym. Podejrzenie pada na wampiry oraz na brata Sookie. Para kochanków musi pokonać oportunizm społeczności lokalnej i znaleźć prawdziwego seryjnego mordercę, zanim nieudaczni stróże prawa pozwolą na lincz niewinnych osób…

Książka „Martwy aż do zmroku” szybko osiągnęła status bestsellera, natomiast serial zgromadził największą widownię spośród wszystkich produkcji HBO w 2009 roku oraz nominacje do Złotego Globu za najlepszy serial dramatyczny. Nie będę mówił, co jest lepsze – książka, czy serial. Warto sięgnąć po oba smakowite i krwiste kąski.

AUTOR RECENZJI: ANDRE

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
True Blood

.: AUTOR :.
Charlaine Harris

.: TŁUMACZENIE :.
Ewa Wojtczak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Red Horse 2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
MAG 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
392

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

PLUSY:
+ klimat,
+ postaci,
+ wielowątkowość

MINUSY:
- książka z nastawienie na płeć żeńską