SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


MIASTECZKO SALEM

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Salem's Lot

AUTOR:
Stephen King

TŁUMACZENIE:
Edyta Żurawska

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1975

WYDANIE
POLSKIE:

Prószyński i S-ka  1999

ILOŚĆ STRON:
470 stron

PLUSY:
+ Klimat  
+ Można się przestraszyć
+ Fenomenalna fabuła
+ Jedna z najlepszych opowieści o wampirach

MINUSY:
- Brak kontynuacji

[KUP TERAZ]

Stephena Kinga żadnemu miłośnikowi horrorów przedstawiać nie trzeba. Jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej kasowych współczesnych pisarzy. To swego rodzaju mistrz powieści grozy, którego książki sprzedają się w wielomilionowych nakładach na całym świecie.

”Miasteczko Salem” jest drugą powieścią napisaną przez tego wspaniałego twórcę. Choć od jej wydania minęło ponad 20 lat, nadal potrafi wciągnąć i przestraszyć czytelnika, a co więcej - daje przykład geniuszu pisarza. Z resztą sami zobaczcie...

Do małej miejscowości w stanie Maine, Salem, przyjeżdża uciekający przed wspomnieniami pisarz Ben Mears. Zamierza tutaj napisać książkę związaną z traumatycznym przeżyciem z dzieciństwa (miał nieprzyjemność obejrzenia zwłok wisielca, Huberta Marstena). Na swoje lokum wybiera stary ponury dom stojący na wzgórzu (gdzie właśnie miała miejsce owa „przygoda”). Niestety, ku swojemu zdziwieniu stwierdza, że dom został już wynajęty niejakiemu Barlowowi. Ludzie z miasteczka nie traktują Bena zbyt przychylnie, a jego książki kojarzą się im wyłącznie z przemocą i seksem. Wyjątek stanowi Susan, młoda dziewczyna, która jest fanką pisarza. Między dwojgiem ludzi szybko rodzi się uczucie.

Do tego wszystkiego wkrótce w miasteczku pojawia się wspólnik Barlowa -  Streaker. Otwiera on sklep z drogimi antykami. Nieobecność swojego przyjaciela tłumaczy jego rzekomym wyjazdem w interesach. Tymczasem  w Salem w tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać najpierw dzieci, a potem dorośli. Nawiedzają oni potem domy swoich bliskich – błagając, żeby ich zaprosić, wpuścić – z jedną tylko myślą napicia się krwi domowników. Wszystko zaczyna wskazywać, że w mieście grasują wampiry. Grupka śmiałków: Ben, Susan, Matt, Mark i jeszcze kilka mniej ważnych postaci przeciwstawiają się ”wiecznie żywym”, choć tak do końca nie zdają sobie sprawy z tego, że przyjdzie  im się zmierzyć z niewyobrażalnym złem, w której to grze stawką będzie własna dusza...

Książka jest porywającą opowieścią o wampirach. To przykład nienagannego stylu pisarza; wszelkie opisy są wielce rozbudowane.  Cechuje ją niesamowity klimat, napięcie i groza wzrastają stopniowo z kolejnym rozdziałem, a zagłębiając się w lekturę nocą, można się przestraszyć. Zawiera wiele informacji o samych wampirach. Znakomicie przedstawiono ludzkie reakcje i zachowania w obliczu okropieństw (paniczny strach, przerażenie, konwulsje). W powieści można wyróżnić charakterystyczne dla Kinga elementy, jak np.: małe prowincjonalne miasteczko, przykre wspomnienia z dzieciństwa głównego bohatera, dziecko odgrywające kluczową role w książce. Ze wszystkich przedstawionych bohaterów najciekawiej prezentuje się sprawca całego zamieszania w Salem – Barlow. Jest to postać nietuzinkowa. Potężny, stary Nosferatu, mądry i przebiegły, lecz lekceważąco traktujący swoich przeciwników. Przyjazd do Ameryki jest dla niego nową przygodą. To kolejne miejscem, w którym będzie mógł otoczyć się „swoimi dziećmi”.

Jak wiele powieści autora, tak i ta doczekała się swojej ekranizacji. Wyreżyserował ją nie byle kto, bo Tobe Hooper i przyznam, że film jest bardzo dobry.

”Miasteczko Salem” jest już klasykiem i chyba najlepszą książką o tematyce wampirycznej, jaka została kiedykolwiek napisana. Dla każdego, kto lubi dzieła literackie o tematyce grozy, powinna być to pozycja obowiązkowa. Polecam szczerze wszystkim, na pewno się nie zawiedziecie. Można tylko ubolewać, że mimo wcześniejszych zapewnień autora nigdy nie powstała kontynuacja.

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 10 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 9 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 10 / 10

AUTOR RECENZJI: ROLAND