SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

MIASTO KOŚCI TOM 1: DARY ANIOŁA

 

Na wstępie wypada powiedzieć, że książka Clark Cassandre pdt „Miasto Kości” skierowana jest zdecydowanie do młodszego niewyrobionego czytelnika. Powieść zawiera w sobie sporo wątków romansowych, wyścielonych mało przekonywującą fantastyką. Główni bohaterowie oraz ich antagoniści zostali przez autorkę dosyć kiepsko przedstawieni, dzięki czemu książce jest bardzo daleko nawet to mało udanych tworów Meyers czy T. Huff. Powieść sprawia wrażenie dziełka napisanego ewidentnie dla kasy. Bohaterowie są więc nieciekawi, a fabuła sztampowa.

Moim zdaniem dobra recenzja powinna skupić się na wyszukiwaniu plusów książki, niż krytykowaniu – o wiele łatwiej jest marudzić, niż napisać powieść. W pełni to rozumiem i zawsze staram się znaleźć plus omawianego dzieła. Jednak w wypadku ’’Miasta kości’’ po prostu czuję, iż napisanie tej powieści było tylko pójściem za modą na fantastyczne romanse dla młodzieży.

Rozumiem, że książka napisana dla dzieci rządzi się innymi prawami, niż pozycje stworzone dla dorosłego czytelnika. Jednak autorka mogła się postarać o większą oryginalność. Czasami myślę, iż wielu twórców nie posiada czegoś takiego jak własne pomysły, powstają w ten sposób kolejne kopie kopi. Pytanie tylko czy o to chodzi w literaturze? Nikt nie oczekuje od autorów powieści młodzieżowych, jakiś głębokich treści intelektualnych, ale trochę oryginalności i świeżości w spojrzeniu na pewne motywy - żadnej książce jeszcze nie zaszkodziło.

Czym zatem jest powieść amerykańskiej autorki? Jest to typowa papka powstała dla zarobienia pieniędzy. Podobna jak dwie krople wody do innych historii tego typu. A co z poszukiwaniem plusów? Podobał mi się płynny styl autorki – i tylko dla niego warto przeczytać tą powieść.

AUTOR RECENZJI: ANIMATOR

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Miasto kości

.: AUTOR :.
Cassandra Clare

.: TŁUMACZENIE :.
Anna Reszka

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2004

.: WYDANIE POLSKIE :.
MAG

.: ILOŚĆ STRON :.
528


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
3 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
2 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
3 / 10