SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

MIASTO TRUMIEN

 

"Miasto Trumien" to książka pięciokrotnego laureata Bram Stoker Award Garego A. Braunbeck.  Znany na świecie,  nieco pomijany na polskim rynku autor książki, tą powieścią na pewno trafi do polskich fanów dobrego horroru.

Książka opowiada historię i teraźniejszość małego, amerykańskiego miasteczka, Cedar Hill. Z pozoru zwykłego miejsca, gdzie żyjący ludzie nie zdają sobie sprawy z mijającego czasu. Później jednak okazuje się, że słowo „zwykłe”, nijak nie pasuje do tego miejsca. Nad miasteczkiem bowiem, od momentu jego powstania ciąży krwawe fatum.

Niejaki „Wielebny”, który jest narratorem powieści wprowadza nas w mroczną historię tego miejsca. Od krwawego mordu sprzed dwustu lat, przez pożar fabryki trumien, aż po czasy ówczesne, gdzie tak naprawdę koszmar tego miejsca się zaczyna.

Po pozornym spokoju, nagle w miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Przy drogach pojawiają się krzyże z przybitymi doń ludźmi, dziwne nagrobki na dawno już zapomnianym, starym cmentarzu. I to niestety nie tylko z tym musi sobie poradzić jeden z głównych bohaterów, detektyw Ben Littlejohn. Człowiek, który nie dawno przeżył osobistą tragedię, mianowicie śmierć  ukochanej żony. By rozwiązać makabryczna zagadkę, detektyw będzie musiał się cofnąć o dwieście lat do pierwszej tajemniczej zbrodni w tym miejscu.

Powieści przede wszystkim wyróżnia się mrocznością i wyjątkowym klimatem.  Autor bardzo dobrze ukazał miasteczko jako całość i mieszkańców, jako pojedyncze jednostki całego żywego organizmu.  Wszystko jest w powieści na miejscu. Krwawa tajemnica i zło w czystej postaci.  Nużące wydawały mi się jedynie niektóre bardzo szczegółowe opisy np. procedur policyjnych.  W moim mniemaniu stopowały trochę akcje książki i niestety momentami aż ręka mnie świerzbiła żeby je ominąć.

Dodatkowo książka wzbogacona jest o dwa bardzo dobre opowiadania, na które też warto zwrócić uwagę. Każde z nich napisane w zupełnie innym stylu,  co jest dodatkowym argumentem by po książkę sięgnąć.  Można nawet powiedzieć że okazały się lepsze niż cała powieść.

AUTOR RECENZJI: ŻAN

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Coffin County

.: AUTOR :.
Gary A. Braunbeck

.: TŁUMACZENIE :.
Grażyna Grygiel, Piotr Staniewski

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2008

.: WYDANIE POLSKIE :.
Amber 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
240

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

PLUSY:
+ oryginalność
+ przesłanie
+ odwaga, bezkompromisowość
+ naturalizm
+
rewelacyjne opowiadanie Składka związkowa

MINUSY:
- momentami trudna w odbiorze
- nie dla wrażliwych (zwłaszcza miłośników psów)