SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

MONSTER SHOW: A CULTURAL HISTORY OF HORROR, THE

 

The Monster Show: A Cultural History of Horror to pozycja dla tych, którzy są zafascynowani historią horroru, szczególnie filmu. David Skal w ciekawy i niepretensjonalny sposób przedstawia wpływ wydarzeń historycznych, nurtów społecznych i kulturalnych na treści powstających filmów grozy. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, że na przykład twórcy „Nocy żywych trupów” zainspirowali się doświadczeniami z wojny w Wietnamie, a „Egzorcysta” to, wbrew pozorom, film ideologiczny (protest przeciwko katolicyzmowi).

Książka zawiera wiele informacji, ciekawostek i plotek. Bardzo interesujące wydało mi się poświęcenie także kilku stron zjawisko wampiryzmu wśród gothów. Zjawisko to zostało przedstawione na przykładzie jednej z członkiń tej subkultury, przez co wydało mi się to o wiele bardziej interesujące niż suche wykłady na ten temat z polskich publikacji.

To, co może być przeszkodą i minusem tej książki jest fakt, że nie została do tej pory przetłumaczona na język polski (wielka szkoda, ponieważ na polskim rynku nie ma prawie wcale opracowana n temat horroru, a ta pozycja mogłaby w niewielki sposób lukę tę zapełnić). Dlatego też przyszli czytelnicy mogą mieć problem z jej zdobyciem (można ją zamówić przez Internet). Szkoda także, że autor skupił się jedynie na horrorze amerykańskim.

Brakowało mi w tej książce także odniesień do historii, do samego początku horroru, tj. powieści gotyckiej (dla niewtajemniczonych: z powieści gotyckiej wyłoniła się literatura grozy, a z niej horror i fantastyka), nie poświęca wiele miejsca takim autorom jak Edgar Allan Poe (chodzi mi o opowiadania), pomimo że odnotowuje fakt, że początkowo reżyserzy filmowi przekładali na język filmu także jego twórczość. Natomiast inaczej postępuje z chociażby Draculą Bram Stokera. Opowiada o genezie i sposobach interpretacji powieści, po czym przystępuje do odnotowywania filmów nakręconych na podstawie książki. Nie lubię takiego braku konsekwencji.

Pomimo to, warto sięgnąć po tę pozycję. Chociażby, dlatego, że polscy teoretycy literaccy, krytycy czy dziennikarze nie zniżyli się do tego, aby na horror spojrzeć okiem analityka. A szkoda, o warto.

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Monster Show: A Cultural History of Horror

.: AUTOR :.
David Skall

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Farber and Farber, inc.

.: WYDANIE POLSKIE :.
Brak

.: ILOŚĆ STRON :.
446 stron

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ Wszystko

MINUSY:
- Skupienie się tylko na amerykańskim rynku grozy
- Brak tłumaczenia polskiego