SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

NASIENIE ZŁA

 

Ten, kto kiedykolwiek oglądał obrazy prerafaelitów, wie, że mogą na długo przykuć wzrok, nie tylko z powodu bogactwa realistycznych detali. Charakterystyczne sylwetki kobiet o nieco zamglonym spojrzeniu, delikatnych rysach i pięknych, długich włosach, magiczne, zdające się pochodzić z innego świata. Obrazy te, choć ustępują popularnością impresjonizmowi, są warte uwagi. One naprawdę mają dusze.

Joanne Harris, brytyjska autorka kojarzona przede wszystkim z obyczajową powieścią Czekolada, która doczekała się ekranizacji z Johnnym Deppem i Juliette Binoche, także uległa zapatrzeniu w dzieła prerafaelitów. Stamtąd, na karty jej powieści Nasienie zła, zstąpiła rudowłosa, wiotka Rosemary o lawendowych oczach - spełnienie męskich marzeń i zagłada żywych w jednej, pozornie kruchej, osobie. Otoczona świtą podejrzanych osobistości przez stulecia niszczy kolejnych mężczyzn w celu zapewnienia przeżycia sobie i swoim pobratymcom. W odniesieniu do tych ostatnich nie czyni tego z poczucia więzi, lecz dlatego, że może, bo ma nad nimi taką władzę, jak matka nad dziećmi, która z jednej strony daje życie, z drugiej wymierza karę.

Rosemary w wersji współczesnej, jako zagubiona Ginny, wkracza w życie ilustratorki Alice i jej byłego chłopaka, muzyka Joe. Ponieważ w sercu Alice wciąż tlą się uczucia do mężczyzny, od początku czuje ona niechęć do Ginny, którą zmuszona jest przyjąć pod swój dach. Wkrótce negatywne odczucia okazują się być jak najbardziej uzasadnione. Alice znajduje w pokoju rywalki stary dziennik autorstwa niejakiego Daniela Holmesa...

Książka Joanne Harris napisana jest łatwym i przystępnym językiem, co czyni z niej przyjemna lekturę do poduszki. Powieść wzbudza niejednokrotnie przyjemny dreszczyk na kręgosłupie, jest pełna odniesień do rzeczywistości pozaliterackiej, co wpływa na odczucie realizmu przedstawianych wydarzeń. Autorce udało się stworzyć mroczny nastrój tajemniczości i grozy. Opiera się on częściowo na samej konstrukcji powieści - jednocześnie zapoznajemy się z wydarzeniami bieżącymi oraz treścią dziennika znalezionego przez Alice, główną bohaterkę. Nastrój wyraźnie gęstnieje wraz z rozwojem akcji, co tym bardziej przykuwa do powieści, będąc jednocześnie dowodem umiejętności pisarskich autorki. Dobrym zabiegiem jest również pozostawienie prawdziwej tożsamości Rosemary bez nazwy, choć okładka (równie nastrojowa, jak cała powieść) wyraźnie sugeruje czytelnikom, z czym będą mieli do czynienia. Zawartość makabry i erotyzmu jest tu umiarkowana, mimo tego książka adresowana jest raczej do czytelników dorosłych, ponieważ tylko oni mogą w pełni zrozumieć siłę namiętności, często (auto)destrukcyjną.

Postaci są zindywidualizowane i choć nie ma tu rozwlekłych opisów wyglądu, stanów wewnętrznych czy usposobienia, różnice pomiędzy nimi są wystarczająco wyraźne. Alice jest po prostu zwyczajna - jedna z wielu samotnych kobiet dobrze wykonujących swą pracę, mieszkająca z kotem, nieco niespełniona artystka. Nie może równać się z Ginny, której eteryczna uroda i sposób bycia niewiasty w potrzebie przyciągają mężczyzn niczym przysłowiowy magnes. Spośród nich, co jakiś czas, Ginny-Rosemary wybiera baranka, który pójdzie za nią na rzeź. Tylko nieliczni opierają się jej magicznemu urokowi prerafaelickiej modelki i próbują ją zniszczyć. Teraz dołącza do nich Alice...

Autorce udało się napisać książkę interesującą i, co najważniejsze, nie zepsuć zakończenia, co, niestety, nie jest rzadkie ostatnimi czasy. Nasienie zła to powieść godna polecenia na wakacyjne, czy później jesienne, wieczory. Czytajcie, oglądajcie obrazy prerafaelitów choćby w sieci i... czekajcie na Rosemary.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
   
 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Evil Seed

.: AUTOR :.
Joanne Harris

.: TŁUMACZENIE :.
Tomasz Wilusz

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1982

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prószyński i S-ka
2009

.: ILOŚĆ STRON :.
359

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
5 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ stopniowanie nastroju grozy
+ Rosemary
+ odniesienia do rzeczywistości wpływające na odbiór powieści
+ konstrukcja fabuły
+ zakończenie

MINUSY:
- nie jest to stuprocentowy horror