SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

NIEJAWNI

 

Po książkę "Niejawni" sięgnęłam z ciekawości. Autorka książki, Agata Domagała, umiejscowiła akcję w Polsce, w mieście Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie bohaterami są Łucja i Michał. 

Pewnego dnia, Łucja spacerując z psem Diego spotyka dziwnego człowieka, jak ona to ujęła: "starego, ale młodego". Podczas drogi powrotnej spostrzega zapadniętą ulicę oraz zawalony schron, który jest jednym z wielu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak się okazuje zapadnięcie ziemi, już kiedyś tutaj miało miejsce, a teraz ponownie się powtórzyło.
Przedziwny mężczyzna opowiedział jej pewną historię, która nie daje jej spokoju. Następnego dnia, okazuje się, że ów człowiek popełnił samobójstwo w bardzo drastyczny sposób. Łucja i jej chłopak Michał postanawiają przyjrzeć się bliżej sprawie. Poznają miejskie legendy, które mogą okazać się prawdziwe... Jedną z nich jest opowieść o dziurze bez dna, która wyłożona jest cegłami. Ale gdzie taką dziurę znaleźć w Ostrowcu...
Nie wiedzą, że mają pewnych obserwatorów, psa Burka i kota, którzy zdają się widzieć więcej niż ludzie i próbują ratować dziewczynę...

Książka podzielona jest na trzy części, które łączą się ze sobą w przyzwoitą całość. Książka ukazuje naród polski, jako ludzi niedbałych o historię swojego miasta, czy kraju, o brak zainteresowania bezpieczeństwem wewnętrznym. Ukazuje, jak złe zarządzane miasto pustoszeje. W dzisiejszych czasach mamy obrońców wszystkiego: zabytków, zieleni, zwierząt. Miasta upadające próbują ratować się w każdy możliwy sposób, nawet wystawianiem zabytków na sprzedaż, aby ktoś z prywatnych środków odnowił obiekt, czy umożliwił jego zwiedzanie za niewielką opłatą.

Mam problem z główną bohaterką. Zbyt łatwo przechodzi przez stawiane jej przeszkody, przez co nie zaskakuje mnie swoim sprytem, mimo, iż podejmuje się rozwiązywania łamigłówek, spotkań z właścicielami schronów, czy dostania się do tajnych dokumentacji. Żeby tego było mało, podczas snu na trop sprawy naprowadza ją jej martwa siostra, lecz nic poza tym. Brakuje mi obecności ducha siostry, która przestrzegałaby ją przed niebezpieczeństwem. Dziwi mnie jej język, częste posługiwanie się epitetami, jednak z czasem przekonujemy się, dlaczego posługuje się takim słownictwem. Łucja nie jest niezniszczalna, z każdą stroną udowadnia nam, że jest takim samym człowiekiem, jak my, przez co niektórzy czytelnicy mogą się nawet z nią utożsamiać. Autorka świetnie wprowadza miejskie legendy w fabułę, gdzie miesza się fikcja z rzeczywistością. Książka dzięki temu trzyma dobry klimat grozy, lecz może nie taki jak się spodziewałam.

Z opisu wynika, że "zło" to jakieś opary, czy mgła, przynajmniej do tego można to porównać. Pasuje również efekt działania zagrożenia biologicznego, ale dziwne jest to, że tylko jeden z bohaterów, który odwiedził schron zachorował, a mieszkańcom mieszkający nad nimi nic nie doskwiera.

Książka pewnie trafi w gusta spiskowców. Ja do nich nie należę, przez co nie do końca podoba mi się taka tematyka. Bardziej spodziewałam się fabuły typu "Polergeist", przez co trochę się rozczarowałam, ale z każdą stroną było lepiej. Warsztat pisarski autorki jest niezły. "Niejawni" to debiut pisarki, jednak nie widać tego po tej książce. Wydaje się, że Agata Domagała miała już wcześniej styczność z pisarstwem. Potrafi oddać klimat poszczególnych miejsc i dość dobrze scharakteryzować poszczególne osoby. Jest to pierwszy tom, więc miejmy nadzieję, że kolejny będzie jeszcze lepszy.

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Niejawni

.: AUTOR :.
Agata Domagała

.: TŁUMACZENIE :.
---

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Skrypt z 2018

.: WYDANIE POLSKIE :.
Skrypt z 2018

.: ILOŚĆ STRON :.
177


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
5 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
3 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁA ::

AUTORKA