SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

OFIARA

 

Jedną z charakterystycznych cech horroru jest jedność miejsca akcji. Bohaterów trzeba gdzieś uwięzić, by pozbawić ich możliwości wezwania pomocy. Typowe miejsca akcji to stare domy, szpitale, lasy itp. Powieść drogi jako horror to raczej rzadkość. John Everson w swej powieści pt. Ofiara udowadnia jednak, że to się może udać.

Powieść ta jest kontynuacją horroru Eversona z 2004 roku pt. Demoniczne przymierze (Covenant), wydanej w Polsce prze Red Horse. Ofiara świetnie sprawdza się jednak jako samodzielna powieść, ponadto zawiera liczne retrospekcje, co pomaga czytelnikowi zrozumieć relacje łączące bohaterów. Obie książki łączy przede wszystkim postać Joego Kierana, ciekawskiego reportera. W wyniku zdarzeń przedstawionych w Demonicznym przymierzu Joe został związany z demonem o imieniu Malachai, co bywa tyleż uciążliwe, co pomocne. Zmysły Malachaia sięgają znacznie dalej niż ludzkie. W końcu demon wyczuwa nowe zagrożenie - ktoś próbuje przyzwać Curburydów, potężne i niezwykle okrutne demony, za pomocą serii perwersyjnych rytuałów. Tym kimś jest Ariana - kobieta wyjątkowo atrakcyjna fizycznie i niezwykle zdeterminowana. Joe musi ją znaleźć i powstrzymać, zanim będzie za późno. W podróży towarzyszy mu Alex, sympatyczna dziewczyna o skomplikowanym życiorysie...

Ofiarę bardzo dobrze się czyta ze względu na ciekawą i dynamiczną akcję, na przemian śledzimy poczynania zboczonej Ariany i nieco pozbawionego energii Joego, by na końcu dopingować jedną ze stron, kiedy już staną do konfrontacji, trzeba przyznać efektownej. Everson napracował się nad postaciami, zarówno Joe jak i Ariana oraz ich pomocnicy zostali "wyposażeni" w rozbudowane tło psychologiczne, co uwiarygodniło ich motywację. Dawka makabry w powieści jest wysoce satysfakcjonująca, choć perwersje seksualne, jakich dopuszcza się Ariana, stają się momentami groteskowo śmieszne. Pod nóż idą nie tylko mężczyźni, ale i kobiety.

Zakończenie powieści nie rozczarowuje, sprawia jednak wrażenie otwartego, być może bohaterowie Ofiary jeszcze powrócą. Powieść Eversona jest nieco kiczowata zarówno w warstwie elementów horroru, jak i obyczajowej, gdzie momentami robi się wręcz różowo i słodko. To jednak nadaje książce specyficznego charakteru i kojarzy się z niepowtarzalnym, już niemal legendarnym klimatem, horrorów z lat 80-tych. Przypomina także najlepsze dokonania literackie Barkera i Mastertona. Pewne kwestie są może nie do końca przemyślane, ale nie tak, by śmiertelnie obrazić inteligencję czytelnika. Wszystko to czyni Johna Eversona pisarzem, z którego twórczością warto się zapoznać, a Ofiarę książką, do jakiej można chcieć wrócić.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Sacrifice

.: AUTOR :.
John Everson

.: TŁUMACZENIE :.
Ewa Wojtczak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Replika 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
355


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
8 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ wartka akcja
+ postaci
+ krew, flaki, perwersje
+ zakończenie
+ klimat

MINUSY:
- momentami niekonsekwencja w poczynaniach postaci