SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

OPOWIEŚCI O MAKABRZE I KOSZMARZE

 

"Najstarszym i najsilniejszym uczuciem znanym ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym"
                                                                                               H.P.  Lovecraft "Opowieści o makabrze i koszmarze" str. 5

„Opowieści O Makabrze I Koszmarze” to zbiór opowiadań jednego z najlepszych pisarzy, którzy chodzili po naszym globie, a jest nim Howard Philips Lovecraft. Owa książka, posiada szesnaście opowiadań, które pokazują ewolucję twórczość autora. Zbiór ten zaczyna interesujący wstęp, który wprowadza nas w twórczość oraz życie Lovecrafta. Po obszernym wstępie docieramy do opowiadań, które nie są zbiorem autora napisanym w jednym czasie, powiedziałbym, że jest to przekrój artystyczny Lovecrafta. Znajdziecie tutaj następujące opowiadania: Szczury w ścianach, Piekielna ilustracja, Przybysz, Model Pickmana, W grobowcu, Srebrny klucz, Muzyka Ericha Zanna, Zew Cthulhu, Koszmar w Dunwich, Szepczący w ciemnościach, Kolor z przestworzy, Duch ciemności, Coś na progu, Widmo nad Innsmouth, Sny w domu wiedźmy oraz Cień spoza czasu.

Książka wydana jest bezbłędnie, nie doszukałem się jakichkolwiek błędów wynikających z winy wydawnictwa. Choć muszę przyznać, że grafika znajdująca się na okładce, trochę nie pasuje do treści zawartych w opowiadaniach. Przechodząc do samej treści, autor znakomicie buduje atmosferę grozy, jednak czytelnik nie dostaje wszystkiego od razu. W większości opowiadań atmosfera budowana jest stopniowa, aż w pewnym momencie następuje kulminacja, która może objawiać się dreszczami, czy też ciarkami przechodzącymi po plecach.

Narracje Lovecrafta są specyficzne, czytelnik nie mający wcześniej styczności z jego dziełami, musi przyzwyczaić się do formy, w jakiej napisane są poszczególne opowiadania. Praktycznie nie występują tutaj dialogi. Całość stanowią długie wypowiedzi narratora, czy fragmenty listów. Jednak po przeczytaniu dwóch opowiadań można się przyzwyczaić do formy, w jakiej pisał autor. Stopniowe budowanie atmosfery przez autora, sprawia, że czytając tą książkę nie można się od niej oderwać. Zaczynając czytanie opowiadania musisz doczytać je do końca, ponieważ Lovecraft umie w taki sposób przekonać do siebie czytelnika, że ciężko odłożyć książkę na półkę nie doczytując jej.

Brnąc ku końcowi, przyznaję, że jest to trochę inna pozycja literacka, niż te które czytałem wcześniej, ale forma w jakiej jest ona napisana mówi wszystko. Zobaczycie co miałem na myśli po jej przeczytaniu. Świetna fabuła, klimat, atmosfera towarzysząca podczas czytania… To tylko kilka plusów, które można wymienić przy tej pozycji, jest ich o wiele więcej. Polecam wszystkim ten zbiór opowiadań, warto wydać na niego pieniądze.

AUTOR RECENZJI: PASTOR

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Bloodcurdling Tales Of Horror And The Macabre

.: AUTOR :.
H.P. Lovecraft

.: TŁUMACZENIE :.
Ryszarda Grzybowska, Robert P. Lipski, Grzegorz Iwańciw, Andrzej Ledwożyw, Michał Kubiak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Zysk i S-ka 2008

.: ILOŚĆ STRON :.
572 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
9 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ fabuła,
+ klimat i atmosfera,
+ brak znużenia,
+ wciąga
.

MINUSY:
- specyficzna forma literacka.

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::