SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

OPOWIEŚCI TAJEMNICZE I SZALONE

 

„Przygotuj się na mocne przeżycia. Wkraczasz w świat , który cię zszokuje, przerazi, ale także-chociaż może ze strachu nie od razu zechcesz się do tego przyznać –przyprawi o dreszczyk emocji”.

Tak jest, mamy przed sobą cztery w klimatyczny i groteskowy sposób zilustrowane nowele, mistrza niesamowitości i makabry Edgara Allana Poe. Muszę przyznać, że Gris Grimly miał świetny pomysł by przeprowadzić pewną wariację na temat tych kultowych utworów. Kreska i sugestywne kolory nadają historiom mocnego i świeżego akcentu, choć nie żebym sugerował, iż są już za stare do odgrzewania. Po prostu idea Grimly’ego by przerobić te kawałki w nowelki graficzne to cudna sprawa tak dla fanów klasyki Poego jak i ludzi mniej zbratanych z jego twórczością. Wybór literackich smaczków też jest w ciekawy sposób wybrany, gdyż jakby nie było są to uznane przez krytyków oraz czytelników jedne z najlepszych utworów w historii literatury grozy.

Nie widzę sensu by zbytnio się rozpisywać o samych historiach, gdyż są one znane większości fanów grozy choćby ze słyszenia, lecz wspomnieć wypada o formie tekstów. Każdy z nich został znacznie ucięty i lekko przypudrowany w samych frenetycznych opisach, choć analizując tekst w oryginale, dochodzę do wniosku, że nawet jak dla młodszych czytelników do których skierowana jest także ta książka, niektóre opisy są nadal mocne i mogą przerazić nawet starszych. Także tłumaczenie Jolanty Kozak, jest świetne i myślę, że nawet tym, którzy oddani są bardziej klasycznym tłumaczeniom Leśmiana czy Wyrzykowskiego, powinno się spodobać. Nie mam żadnych pretensji do tego w urzekający sposób opracowanego zbiorku, choć by wszystko było gładko i pięknie to zabrakło mi tu tylko „Przedwczesnego pogrzebu” który w formie graficznej z talentem Grimly’a stworzyłby nieźle klimatyczną wizję.

Pełny spis kawałków to :Czarny kot, Upadek domu Usherów, Maska czerwonej śmierci oraz Żaboskoczek . 

AUTOR RECENZJI: VANDAL

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Edgar Allan Poe's Tales of Mystery and Madness

.: AUTOR :.
Edgar Allan Poe

.: TŁUMACZENIE :.
Jolanta Kozak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2006

.: WYDANIE POLSKIE :.
Nasza księgarnia

.: ILOŚĆ STRON :.
144 stron

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ Pomysł zilustrowania danych tekstów,
+ Klimat,
+ Dobry wybór tekstów

MINUSY:
- Jak dla mnie to wciąż za mało tych utworów w zbiorze

 

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::