SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

POCIĄG UPIORÓW

 

Bentley Little „Pociąg upiorów”. Aż korci żeby porównać książkę do stanu naszego polskiego PKP. Bo czy tak naprawdę jest jeszcze w pociągach coś strasznego, czego my pasażerowie na trasach naszych kolei nie wdzieliśmy?!

Autor powszechnie znany, najbardziej chyba z tego, że jego wielkim fanem jest Stephen King i że podczas swojego wypadku miał książkę Little'a przy sobie; co akurat można potraktować jako ostrzeżenie, żeby jego książki w dalszą podróż nie zabierać.

Wracając do książki „Pociąg upiorów”  opowiada historie czworga ludzi. Zupełnie ze sobą nie związanych.

Pierwsza to historia studentki, która nie dostała miejsca w akademiku przez co jest zmuszona przerwać studia. Następnym bohaterem jest  strażnik w parku narodowym mieszkający w samotnej chacie, wokół której rozciąga się pustynia usiana dziwnymi ruinami. Kolejna osoba to rozwiedziona kobieta, która zamierza rozpocząć nowe życie, ale jej synka prześladują niedobre przeczucia. I ostatni bohater to  młody mężczyzna, który wyrusza w podróż przez kraj. Po drodze zatrzymuje się w pewnym motelu. Losy czworga obcych ludzi połączy upiorny pociąg jadący poza szlakami kolejowymi.

Opis książki nie wywołał u mnie dreszczy przerażenie, i sama książka niestety też nie. Bentley Little stylem przypomina nieco Kinga (takie przynajmniej odniosłam wrażenie czytając jego inne książki). W tej powieści nie wyszło mu to aż tak dobrze.  Za szybka akcja, brak napięcia i za dużo mieszających się ze sobą faktów. Oczywiście wszystko jest chronologicznie i stylistycznie dobrze, ale miałam wrażenie, że autorowi gdzieś się spieszyło (może na pociąg?). Do tego temat starej dobrej zemsty zza grobu, został przez niego tak strasznie skomplikowany.  Choć i tak najbardziej zawiodłam się na zakończeniu, nijak nie pasującym do całej powieści. Poświecę mu w żałobie minutę ciszy….

Plusem książki jest to, że szybko ją się czyta, ale niestety wartkie tępo akcji szybko męczy i nie pomaga w tym nawet tryskająca krew i to że „prawdziwe zło nigdy nie umiera.” Autora zapraszam do Polski. Niech dla dobra literatury pojeździ  sobie naszymi kolejami.  Wtedy zobaczy co to prawdziwy „Pociąg upiorów.”   

AUTOR RECENZJI: ŻAN

 
   
 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
The Burning

.: AUTOR :.
Bentley Little

.: TŁUMACZENIE :.
Piotr Staniewski, Grażyna Grygiel

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2006

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Amber 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
272

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
8 / 10

PLUSY:
+  fanem autora jest King

MINUSY:
- momentami zagmatwana