SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

POD WRZOSOWISKAMI

 

Twórczość Briana Lumleya zdaje się obecnie przeżywać renesans, w każdym razie w Polsce. Może nie cieszy się szalonym powodzeniem, ponieważ dość szybko zasila ofertę tanich księgarni (wyjątkiem jest cykl Nekroskop), jest jednak niestrudzenie wznawiana oraz wydawana przez vis-a-vis / Etiudę.

Pod wrzosowiskami to zbiór opowiadań z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia. Całość nawiązuje otwarcie do stworzonej przez Lovecrafta mitologii Cthulhu i należałoby stwierdzić, że została napisana przede wszystkim z myślą o fanach samotnika z Providence. Oczywiście nie oznacza to, że nikomu innemu twórczość Lumleya nie przypadnie do gustu.

Zbiór składa się z ośmiu opowiadań i dziewiątej, tytułowej mikropowieści. Pierwszy utwór, Słońce, morze i niemy krzyk, jest jednocześnie najlepszym ze wszystkich, najbardziej nastrojowym i wciągającym. Podobnie interesujące są Rzecz o samochodach, Drugie życzenie (to przypomina twórczość Clarka Ashtona Smitha) i groteskowy, a nawet zabawny Robal Davida. BigCy to bardziej s-f niż horror, do tego opowiadania należy podejść z dystansem i przymrużeniem oka. Pozostałe utwory prezentują poziom średnio zajmujący, pod względem treści są do siebie bardzo podobne, co w końcu staje się nużące. Na szczęście zaletą większości zbiorów jest to, że nie trzeba czytać ich od deski do deski, można selekcjonować, przerywać i wracać nie tracąc wątku.

Książka Lumleya została estetycznie wydana, zaopatrzona w klimatyczną okładkę oraz w miarę przystępną cenę. Jednak wydawnictwo mogło postarać się lepiej. Pomijając denerwujące literówki oraz drobne usterki ortograficzne i interpunkcyjne, trafiła się w tym zbiorze taka translatorska wpadka jak „gwiazdy są dobre” (ang. ‘the stars are right’). Takie tłumaczenie ani nie pasuje do kontekstu, ani nie wyjaśnia, że chodzi tu o zajęcie konkretnych pozycji przez ciała niebieskie.

Zbiór Pod wrzosowiskami mimo wszystko warto przeczytać, choćby dla pierwszego opowiadania, które polecam szczególnie osobom planującym urlop w Grecji. Z drugiej strony wydanie ciężko zarobionych złotówek na tę książkę radziłabym przemyśleć. 

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
   
 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Beneath the Moors

.: AUTOR :.
Brian Lumley

.: TŁUMACZENIE :.
Robert Palusiński

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1974

.: WYDANIE POLSKIE :.
vis-a-vis / Etiuda, Kraków 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
318 stron

:: KUP TERAZ ::
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
6 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6/10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
8 / 10

PLUSY:
+
 nastrój
+
udane nawiązania do twórczości Lovecrafta

MINUSY:
-
przestarzałe motywy s-f
-
 małe urozmaicenie