SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

PROTEKTOR

 

"Kiedyś myślałem, że życie jest proste. Białe i czarne, Yin i Yang, których wzajemne oddziaływanie jest przyczyną powstania i zmiany wszystkich rzeczy we wszechświecie. Nadmiar Yin wymusza niedostatek Yang i odwrotnie. Tak myślałem do tej pory. Jednak to, czego doświadczyłem, wytrąciło mnie z tej doskonałej równowagi. Yin całkowicie zawładnął światem. Tak, wiem, nadal są dzień i noc, dobro i zło, ale chodzi o coś innego. O to, kto tym wszystkim rządzi. Co powiedzielibyście na to, żeby jutro nie nastała noc? No właśnie. Wiedziałem. Nie potraficie sobie tego nawet wyobrazić. Nie wybuchła żadna bomba, ludzie wrócili jak zwykle z pracy, tylko dlaczego nie zachodzi słońce? Albo noc. Ciągła noc bez jakiejkolwiek perspektywy na zmianę. Nadzieje daje nam wiedza na temat zachodzących zjawisk. Może to zaćmienie słońca albo jakaś nieznana planeta przysłoniła je na chwilę? Poleci dalej i wszystko wróci do normy. Nic z tego. Teraz wszystkim może sterować człowiek. "
Protektor.

Niegdyś chcieliśmy mieć telefon w każdym domu, później chcieliśmy mieć możliwość mieć telefon przy sobie... a teraz pragniemy mieć spokój....

Technologia tak szybko postępuje, że czasem nie zdążymy się przyzwyczaić do jednej zmiany, a już jest następna. Tak naprawdę nie wiadomo, czy ten postęp jest zbawieniem, czy przekleństwem. Nowa technologia ratuje życia, ale w nieodpowiednich rękach służy jako broń przeciw ludzkości.

Benedict Rutherford podjął się wyzwania, choć był świadom, że więcej może przegrać, niż zyskać. Niby banalna sprawa, miał odzyskać dziennik i zabrać parę skrzyń, ale byłoby to zbyt proste, aby było prawdziwe.

Akcja książki naprzemiennie ukazuje nam losy poszczególnych osób - profesora Alexa Granta, detektywa Benedicta Rutherforda, agentkę Sarę Berkins, których łączy sprawa znaleziska w Nazca w Peru - trzy mumie liczące sobie po kilka tysięcy lat, które zginęły w jednym momencie. Nie byłoby to o tyle dziwne, że mumie miały wbudowane chipy przewyższające technologią tamtejsze czasy, wyglądem nie przypominały człowieka.  Niestety przeciek informacji sprawił, że na całym świecie ludzie chcieli mieć znalezisko dla siebie. Mumie zostały potajemnie przewiezione do Polski celem badań. Niestety goni ich czas, gdyż na same badania mają określony czas. Wraz z mumiami z Chin do Polski przyjeżdża doktor Liu Sakura, która ma pilnować znaleziska i pomóc w badaniach.

Dziwnym zrządzeniem losu detektyw Benedict, agentka Sara, doktor Liu i profesor Grant spotykają się i wspólnie próbują ustalić co się za tym kryje, a raczej kto. Benedict miał przyjemność poznać jegomościa, którego zwą Protektor. Wydaje się być socjopatą, który wierzy we władzę, którą może osiągnąć nad światem. Ma swój sposób na społeczeństwo, aby je "naprawić" i sprawić by było posłuszne. Ale czy to jest możliwe? Era niewolników i panów już dawno minęła. Czy wolna wola człowieka wygra?

Protektor to powieść łącząca w sobie elementy thrillera i science fiction. Fabuła rzuca nas po różnych lokacjach na Ziemi, ale w ostateczności bohaterowie lądują w jednym miejscu. Gdzieniegdzie znajduje się opis miejsc, w którym rozgrywa się akcja, zaś momentami musimy się tego domyślać i sobie dopowiadać. Brakuje mi trochę faktów, spojenia w niektórych wątkach, a najbardziej rozczarowuje koniec, bo tak naprawdę to nic nie zmieniło się w życiu naszych głównych bohaterów. Po przeczytaniu zrozumiecie o co mi chodzi. Spodziewałam się również spektakularnego zakończenia, z wielkim boom i niecodziennym rozwiązaniem.

Powieść mi się podobała, czytało się ją dobrze, z łatwością i przyjemnością. Pisana jest prostym językiem i dla laika technologicznego takiego jak ja, wszystko jest zrozumiałe. Akcja książki przypomina mi nieco film G.I Joe i nanotechnologię, zmieniającą twarz człowieka, jak również pozwalającą na jego uzdrowienie.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem"- Konfucjusz

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Protektor

.: AUTOR :.
Jola Czemiel

.: TŁUMACZENIE :.
---

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Novae Res 2019

.: WYDANIE POLSKIE :.
Novae Res 2019

.: ILOŚĆ STRON :.
420

 


 

 

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::