SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

PRZECIW ŚWIATU, PRZECIW ŻYCIU

 

Przeciw światu, przeciw życiu – taki tytuł nosi biografia H.P. Lovecrafta napisana przez Michela Houellebecqa. Francuz postanowił bliżej przyjrzeć się postaci samotnika z Providence. Co z tego wyszło? Krótka, acz treściwa książka o rasizmie, samotności i ukrytym dla świata geniuszu.

Czy można być horror maniakiem i nie znać postaci przedwiecznych zamieszkujących oceany i przestrzeń kosmiczną, których jedynym dążeniem jest zniszczenie świata? Odpowiedz jest prosta – NIE! Liczne, udane ekranizacje jego dzieł i milionowa sprzedaż książek, które dostępne są praktycznie na całym świecie pozwoliła mu zdobyć spory rozgłos i uczyniła autorem kultowym. Mimo wszystko H.P Lovecraft to postać tragiczna, gdyż twórca Cthulhu nie dożył swojego triumfu. Stało się to dopiero po jego śmierci.

Jakie wiódł życie – z biografii autorstwa Michela Houellebecqa dowiadujemy się, że niebogate i niezbyt szczęśliwe. Samotnik z Providece nigdy nie należał do ludzi zamożnych, chociaż utrzymywał się z niewielkiego spadku. Jego pasją było pisarstwo, które pozwalało mu przetrwać w trudnym i niezrozumiałym dla niego świecie. W książce mowa jest też o wytykanym mu od lat rasizmie. Podobno znienawidzeni przez Lovecrafta czarni stali się podwalinami do stworzenia Cthulhu. Być może tak było, ale ja, chociaż uważam się, za uważnego czytelnika i miłośnika dzieł mistrza jakoś nie mogę odszukać analogii.

Podsumowując – biografia stworzona przez francuza, mimo że dość ciekawa nie dostarcza wyczerpujących informacji o twórcy mitycznego R'lyeh. Czy warto wydać pieniądze? Miłośnicy twórczości Lovecrafta na pewno nie będą żałowali wydać na nią 30 zł, szczególnie, że to niezbyt wygórowana cena.

AUTOR RECENZJI: MUCHA CC

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
H. P. Lovecraft: Contre le monde, contre la vie

.: AUTOR :.
Michel Houellebecq

.: TŁUMACZENIE :.
Jacek Giszczak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1991

.: WYDANIE POLSKIE :.
2007, W.A.B., Warszawa

.: ILOŚĆ STRON :.
136


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
1 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10