SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

PRZYSIĘGA KRWI

 

Richelle Mead jest amerykańską pisarką, która wydała wiele serii fantasy, w większości poświeconych wampirom. Jej seria "akademia wampirów" podbiła serca milionów fanów, w tym fanów sagi "Zmierzch". "Przysięga krwi" to czwarta część przygód Rose Hathaway.

Rose jest dampirem (urodziła się ze związku dampira i moroja), jest również strażniczką morojów. Niegdyś zginęła, ale do życia przywróciła ją przyjaciółka morojka Lisa, która włada żywiołem ducha (oprócz żywiołu ducha są żywioły ognia, wody, powietrza i ziemi) i odtąd Rose nosi Pocałunek cienia - przejmuje negatywne emocje od Lisy, potrafi wchodzić w jej umysł. Żywioł ducha nie jest zbyt popularny i tylko nieliczni moroje go posiadają, oprócz Lisy posiada go również Adrian, który durzy się w Rose. Rose zakochana jest w swoim nauczycielu i mentorze Dimitrze, których łączy siła i motywacja do walki ze strzygami (złe wampiry). Dimitr podczas jednej z akcji ratowniczych został pojmany przez strzygi i zmieniony w jednego z nich. Rose przysięgła mu, że jego dusza zostanie uwolniona i zabije go jeśli kiedykolwiek zostanie strzygą. Teraz porzuciła szkołę, przyjaciół, aby dotrzymać tej obietnicy. Wyjeżdża do Rosji w poszukiwaniu swojego niegdyś ukochanego. Nie wiedząc gdzie go szukać rusza do Sankt Petersburga. Tam liczy na zdobycie informacji i ruszenie dalej. Ta podróż już na zawsze zmieni jej życie, choć nawet Rose nie spodziewa się takiego obrotu sprawy. Do akcji przyłączą się nowe postacie - alchemicy, rosyjska mafia. Rose trafi do świata strzyg, ale czy da rade z niego się wydostać? Podobno nie można znaleźć strzygi ot tak, to ona musi na to pozwolić. Czy dopełni się jej misja i jakie niebezpieczeństwa czekają Rose dowiecie się po przeczytaniu "Przysięgi krwi".

Czwarta część Akademii Wampirów jest pełna zwrotów akcji. Pełna barwnych obrazów Rosji i jej tradycji. Ciekawą postacią jest rosyjski mafiozo - Abe Mazur, który nadaje kolorów tej części, ale dopiero na końcu książki dowiemy się, dlaczego autorka umieściła do w tej powieści. Wyobraźnia Richelle wpływa pozytywnie na ocenę książki, dzięki czemu fabuła wciągająca. W tej części nie ma już Lisy i Rose, mimo tego, że Lisę widzimy oczami Rose, która łączy więź. Czwarta część poświęcona jest głównie strażniczce, która swoim zachowaniem nie jest ideaem do naśladowania, jednak ma cel w życiu i za to ją szanuje. Miły jest wątek romantyczny choć to nie jest dobre dla horrorów. Obraz strzyg jest przerażający, można by nawet powiedzieć, że ich rasa jest w ciągłym niebezpieczeństwie i ukrywają się gdzie mogą, i pilnie strzegą swoich sekretów a ich chęć dominacji i strategiczne działania przemawiają za tym, że nie tak do końca utracili swoje człowieczeństwo.

Wydawnictwem, które objęło patronat nad książką jest Nasza księgarnia, ja otrzymałam wydanie w miękkiej okładce i plus dla wydawnictwa za brak literówek. Szata graficzna nie odbiega od całej serii. Polecam fanom Rose i "dimki" Dimitra. Dla nowych czytelników polecam całą serie.

AUTOR RECENZJI: MAWET

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Vampire Academy: Blood Promise

.: AUTOR :.
Richelle Mead

.: TŁUMACZENIE :.
Monika Gajdzińska

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2011

.: ILOŚĆ STRON :.
484


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
2 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10