SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

PUDEŁKO W KSZTAŁCIE SERCA

 

Przed rozpoczęciem lektury miałem ogromne oczekiwania. Otóż to syn samego Stephena Kinga wydaje powieść, która być może stanie się światowym bestsellerem, a może zostanie zmieszana z błotem. Oto moje odczucia…

„Pudełko w kształcie serca” opowiada historię ekscentrycznego gwiazdora rocka, kolekcjonera makabrycznych przedmiotów, który zakupuje na aukcji internetowej ducha od pewnej kobiety z Florydy. Kiedy do jego posiadłości dociera dziwne pudełko w kształcie serca, zawierające stylowy garnitur nieboszczyka, Jude Coyne nie spodziewa się nadciągającej walki o życie, z nieporównywalnie silniejszym rywalem - duchem szalonego hipnotyzera łaknącego zemsty. Ale czy na pewno? Czy wszystko jest tym, czym się wydaje?

 Fabuła przedstawia się bardzo interesująco, a wszystkie postacie przewijające się w akcji, mają wyraźnie nakreślony rys psychologiczny, przez co łatwo się z którąś utożsamić. W trakcie czytania książki, wiele postaci zmienia się nie do poznania, co czasem bardziej je urzeczywistnia, a w innym momencie wprost przeciwnie (i tak buntownicza gotka zmienia się w potulną pannę młodą, a hardcorowy muzyk w ustabilizowanego, troskliwego mężczyznę).  Według mnie, kilka wątków zostało źle wykorzystanych - jak na przykład więź Juda i jego umierającego ojca – dlatego też w pierwszej części powieści czytamy o nienawiści syna do ojca, a kiedy dochodzi do konfrontacji, cała złość ulatuje i znika w natłoku wydarzeń.

Nie do końca wykorzystano także motyw tytułowego pudełka, które pojawia się tylko w jednym momencie, a później znika. Przez cały czas miałem wrażenie, że to ono jest właśnie kluczem do zwalczenia hipnotyzującej zjawy. Pomysł jej pozbycia się jest bądź co bądź oryginalny, aczkolwiek lekko rozczarowuje i odrzuca groteskowością. Dużym plusem jest brak jakiejkolwiek granicy w książce - czytając ją nie ma się wrażenia ocenzurowania, co daje niesamowitą satysfakcję i poczucie, że nie jest to stuprocentowa komercja, przeznaczona dla szerokich kręgów. Niestety zakończenie „Pudełka w kształcie serca” nie wszystkich zadowoli, a niektórych bardzo zirytuje.

Przy bilansie plusów i minusów tej pozycji, dochodzę do wniosku, że „Hart-shaped box” to książka niesamowicie wciągająca, napisana bardzo poprawnie i intrygująco, a przy tym dostarczająca masę pozytywnej rozrywki. Do klasyka niestety jej jeszcze daleko (choć do bestsellera zapewne nie), ale należy pamiętać, że wyrwać się spod porównań do ojca - mistrza gatunku, jest niezmiernie trudno, jeżeli w ogóle możliwie, dlatego polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają rozluźniającej, a przy tym wielowątkowej opowieści na klimatyczne wieczory, a jako ciekawostkę podam fakt, że prawa do ekranizacji powieści zakupiła Hollywoodzka wytwórnia filmowa Warner Bros.  

AUTOR RECENZJI: KUBICZKEN

 
   

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Heart-Shaped Box

.: AUTOR :.
Joe Hill

.: TŁUMACZENIE :.
Paulina Braiter

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prószyński i S-ka

.: ILOŚĆ STRON :.
328 stron

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
8 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ ciekawa fabuła,
+ koncepcja „okularów” duchów,
+ szczegółowe opisy miejsc i zdarzeń,
+ realistyka życia codziennego głównego bohatera,
+ dla niektórych happy end…

MINUSY:
- …dla niektórych happy end,
- niektóre rozwiązania.

 

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::