SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


REGULATORZY

TYTUŁ
ORYGINAL
NY:
The Regulators

AUTOR:
Stephen King

TŁUMACZENIE:
Piotr Jankowski

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1996

WYDANIE
POLSKIE:

Albatros, 2005

ILOŚĆ STRON:
384 stron

PLUSY:
+ Brak schematyczności
+ Irracjonalizm
+ Napięcie

MINUSY:
- Dla niektórych zakończenie…
- Niekiedy hiperbolizacja…
- Odczuwanie niedosytu literackiego…

[KUP TERAZ]

W świecie absurdu i groteski zostajemy zamknięci w formę odtwórczą, która stwarza pozory normalności. Odtwarzamy powtarzający się scenariusz istnienia, zawarty w sensie życia, próbując przekroczyć kolejne granice, tkwimy w martwym punkcie. Nieliczni traktują literaturę jako odskocznie od rzeczywistości, sięgając po dzieła grozy pragniemy zapomnieć o horrorze dnia poprzedniego. Jednak koło się zamyka, ponieważ sztuka naśladuje życie, naśladujące sztukę a jedyne, co nas przeraża to rzeczywistość, w której jesteśmy pogrążeni. Dany absurd normalności wykorzystuje często sławny pisarz literatury grozy Steven King, ukazując normalność w surrealistycznej płaszczyźnie sztuki, która przeraża tym, co nam już jest znane. Kolejną powieścią mistrz grozy naśladującej życie jest powieść „Regulatorzy”, wydana pod pseudonimem literackim Richarda Bachmana. Często porównywana do „Desperacji”, która wyszła spod pióra tego samego autora, co większość mistycznych bestsellerów ostatnich trzydziestu lat. Jednak obie powieści łączy tylko zapis charakterologiczny postaci, które pojawiły się w obu dziełach. Wszelkie kolejne próby odnajdywania podobieństw są nieuzasadnione a zarazem sprzeczne z zamierzeniem pisarza.

Jednym z ulubionych lokacji pisarza są fikcyjne miasteczka, które zamieszkują przeciętni ludzie, odbywają się codzienne wydarzenia, skandale i sensacje, które stanowią pretekst do porannych rozmów przy kawie. Tak można opisać miasteczko Wentworth, w którym mieszka Audrey Wyler, jedna z uczestników wydarzeń opisanych w dalszej części powieści. Samotnie opiekuje się nad autystycznie upośledzonym kuzynem Sethem, którego ulubionym zajęciem jest śledzenie kolejnych losów serialowych bohaterów cyklu „Motogliny 2200”. W wolnym czasie, pomiędzy kolejnymi seansami bawi się zabawkami związanymi z ulubionym serialem telewizyjnym, tworząc własny świat mistycznych rozgrywek oraz zawiłości. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż w jego wnętrzu zamieszkał stwór o imieniu Tak, którego zdolności wykraczają po za wszelkie dotąd przyjęte normy. Cechuje go niezwykła demoniczność, włada telekinezą oraz potrafi wpływać na zachowanie otoczenia, zmuszając do czynów brutalnych wobec siebie jak i innych. Wkrótce okoliczni mieszkańcy zostaną sterroryzowani przez moc, która będzie siać grozę i spustoszenie. Na ulicę Topolową przybędą Regulatorzy, mistyczne stworzenia i rośliny czerpiąc moc z grozy mieszkańców wkrótce przemienią Wentworth w przedsionek piekieł a to dopiero początek ekspansji, która obejmie wkrótce każde żywe stworzenie…

Powieść napisana w 1996r. spotkała się ze skrajną krytyka, jednak poziom, który prezentuje jest nawiązaniem do dawnych motywach oraz kunsztu literackiego pisarza z wczesnych dzieł. Po wielu skryptach odtwórczych King postanowił stworzyć opowieść, w której wszystko może się zdarzyć, gdzie irracjonalizm oraz awangardowość miały mu przywrócić na nowo dawną świetlność. Po raz pierwszy udało mu się stworzyć idealne miejsce akcji, której elementy zaskakują czytelnika, tu wszystko może się wydarzyć. Autor stosuje szereg zabiegów stylistycznych, które wykraczają poza dotychczasowy sposób opisu, generując napięcie aż do ostatnich stron książki. Surrealizm, równoległość, sposób narracji, hiperbolizacja oraz znakomita gra plastycznym słowem, to znajdziemy w wielkim powrocie mistrza grozy, który stworzył miejsce, w którym rozpocznie się upadek społeczeństwa. Zauważalny jest również chaos, częste uproszczenia, mentalność autora jest przelewana wprost w tekst, co sprawia, że powieść należy czytać ze skupieniem. Jednak dla niektórych czytelników te zabiegi mogą się okazać zbyt nowatorskie, przez co niezrozumiałe i zbyt skomplikowane. Podczas lektury snuje wiele domniemań na temat kolejnych wydarzeń, jednak te szybko zostają rozsnute przez nagły zwrot akcji, krótki opis lub porzucenie wątku. Moim zdaniem King doskonale tworzy w tej powieści napięcie po przez szereg niedomówień, opis zbiorowej furii i bezradności wobec niewiadomego. Jedynym minusem może być za bardzo rozbudowana fabuła pod koniec książki, która zawiera wątki komizmu, groteski. Wszelkie wydarzenia końcowe stają przez to nakreślone zbyt przesadnie, przez co czytelnik czuję się zagubiony a po skończonej lekturze czuje lekki niedosyt.

Każdy miłośnik literatury zapewne słyszał o dziełach Kingach, przez wielu uznawany jako pisarz masowy, piszący pod publiczkę po raz kolejny pokazał wysoki poziom literacki, którym opisał historię wychodzącą po za wszelkie dotychczasowe formy jego twórczości. Liczne sprzeczności wynikające z tekstu są zapewne błędem tłumaczenia, ponieważ gwarantuje wam, że w oryginale ta powieść nie ma sobie równych. Dla anglojęzycznych polecam oryginał, dla pozostałych nieco odbiegające od pierwowzoru tłumaczenie, które uwłacza w pewnym stopniu całości, przez co spotkamy sprzeczne opinie na temat tej pozycji. Moim zdaniem jest to powrót do źródeł pisarza, którego twórczość w różny sposób wpływa na czytelnika, jednak pewne emocje pozostają te same, bowiem liczy się groza, którą King serwuje nam w najlepszym wydaniu… Zapraszam do lektury…
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 8,5 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 9,5 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 8 / 10

AUTOR RECENZJI: REQUIEM