SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

ROWERZYSTA

 

„…Po brutalnym morderstwie matki w sercu małego Jerr’ego rodzi się chęć zemsty.
Strach zmienia się w gniew, a niewinność w chęć zabijania. Jerry rozpoczyna krwawe żniwo.”

Adam Zalewski zadebiutował na rynku literackiego horroru dosyć późno, zważywszy na wiek autora. Jego pierwsza powieść „Biała Wiedźma” zasłynęła z ciekawej tematyki oraz mistrzowskiego budowania nastroju.

W stylu Zalewskiego czytelnik może odnaleźć przejrzyste inspiracje prozą Stephena Kinga, tak więc zwolennikom Amerykańskiego pisarza powinno to przypaść do gustu. Jednak nie robiąc z autora biernego naśladowcy mamy w jego powieściach również własne oryginalne rozwiązania fabularne, jak i  genialne stopniowanie nastroju grozy i suspensu. To wszystko sprawia, że najnowszą powieść Adama Zalewskiego czyta się jednym tchem. Lecz najpierw troszkę o samej historii.

Akcja „Rowerzysty” rozgrywa się w słonecznej Alabamie na przestrzeni lat 1975-1989, kiedy to poznajemy całą tragedię małego miasteczka. Przyjrzymy się  całej społeczności, obyczajom oraz głęboko zakorzenionym uprzedzeniom na tle rasowym, które odegrają w powieści kluczową rolę. Głównym bohaterem książki jest Jerry, przesympatyczny mały chłopiec oraz syn mordercy własnej matki. W miarę zagłębiania się w treść lektury, poznamy całą  historię chłopca, jego pierwszą miłość, przyjaźń a także pragnienie zemsty na sprawcach morderstwa, matki. Adam Zalewski sportretował w rewelacyjny sposób mentalność ludzi małych amerykańskich miasteczek.  Pisarz już w  Białej Wiedźmie wykazał się głębokim autentyzmem  w opisach prowincjonalnego trybu życia, lecz tym razem brutalny styl Zalewskiego nokautuje jeszcze mocniej powalając czytelnika prosto na łopatki.

W jego najnowszej powieści „Rowerzysta” autor w iście mistrzowskim stylu opisuje realia panujące w Alabamie. Język powieści, bohaterowie jak i główny wątek sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy do samego końca. To lektura obowiązkowa dla każdego szanującego się fana literackiej grozy z najwyższej półki.

AUTOR RECENZJI: DANIEL PODOLAK

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Rowerzysta

.: AUTOR :.
Adam Zalewski

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
GrassHopper
2009

.: ILOŚĆ STRON :.
502 stron

:: KUP TERAZ ::

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6
/10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
9 / 10

PLUSY:
+ Język,
+ narracja,
+ Bohaterowie,
+ tło wydarzeń

MINUSY:
- Brak 

 


:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::