SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

RYTUAŁ (TOM I i II)

 

Czy urzędnik bankowy może być bohaterem czegoś więcej niż branżowej gazetki? Owszem, pod warunkiem, że zostanie opisany przez Dusana Fabiana w książce Rytuał. Ta składająca się z dwóch tomów powieść opowiada właśnie o dziesięciu dniach z życia bankowca, Dawida Abela. I myli się ten, kto uważa, że jest to nudna szmira o nudnym człowieczku, który zajmuje się liczeniem pieniędzy bądź udzielaniem kredytów. Autor zadbał o to, aby jego czytelnicy się nie nudzili.

Po pierwsze główny bohater zostaje wplątany w porachunki pomiędzy dwoma rodzinami parającymi się magią. Mało tego, został naznaczony klątwą, która spełni się właśnie za 10 dni. A kapłani i czarodzieje, będą próbowali w różny sposób temu zaradzić. Po drugie książka jest brutalna. Dużo w niej strzelania, przemocy i innych przejawów okrucieństwa. Ale z drugiej strony dzięki temu szybko się ją czyta… Bohaterami powieści są nie tylko ludzie, ale też wszelkie ponadnaturalne stwory, jakie kiedykolwiek wymyślono, między innymi wampiry czy strzygi.

Bardzo podoba mi się grafika w tej książce. Nie mam namyśli tylko okładki. Chociaż wydaje mi się, że czarna okładka drugiego tomu jest ładniejsza. Chodzi mi o to, co znajduje się wewnątrz książki. Każdy rozdział poprzedzony jest rysunkiem okręgu z wpisanymi weń płomieniami i krzyżem. Dodatkowo przed każdą większą częścią można znaleźć cytaty z piosenek In Flames czy Cradle of Filth (świetne tłumaczenia) w roli motta.

Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. I to jest duży plus, gdyż Dawid Abel jest niezwykle ironiczny w stosunku do swojej osoby. Można zatem wielokrotnie pośmiać się z jego obserwacji. Ja szczególnie polecam jedna z końcowych scen, kiedy Abel opuszcza ostrzeliwany zamek przez okno (mistrzostwo samokrytyki w wykonaniu głównego bohatera).

To, co jest jednym z plusów tej książki, czyli szybkie tempo akcji i wyjątkowa brutalność, jest za razem jej słabością. O ile na początku tego typu sceny pojawiały się od czasu do czasu, o tyle (szczególnie w drugim tomie) stanowią większość i …nudzą. Wydaje mi się, że jest to raczej swego rodzaju wypadek przy pracy, a nie celowe założenie.

AUTOR RECENZJI: NIANIA_OGG

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
V carodenej pavucine

.: AUTOR :.
Dusan Fabian

.: TŁUMACZENIE :.
Alina Kałandyk

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
RH+ Redhorse

.: ILOŚĆ STRON :.
256 / 256 stron

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
9 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
9 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
8 / 10

PLUSY:
+ Zboczona babcia-wampirzyca
+ Wartka akcja

MINUSY:
- Zbyt brutalna, a przez to monotonna
- Podział na dwa tomy