SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

RYTUAŁ (TOM I i II)

 

Nie znoszę pisać recenzji książek, które mi się nie podobały. Unikam tego jak ognia, niestety, nie zawsze się udaje. Taki właśnie przypadek masz, drogi czytelniku, przed sobą…

W „Rytuale” słowackiego autora Dušana Fabiána (tytuł oryginalny: V čarodejnej pavučine) szwankuje prawie wszystko – poczynając od zaludniającej karty powieści chmary papierowych bohaterów, przez przewidywalną do bólu akcję i przyciężkawy humor, aż po poświęcenie zbyt dużej uwagi odwołaniom do folkloru. Mam wrażenie, że ten element spełnia w książce rolę dmuchanego ryżu – zwiększa objętość, pozbawiając ją jednocześnie smaku i charakteru. Takie wstawki spowalniają i tak już wartką inaczej akcję, przez co „Rytuał” staje się przyciężkawym czytadłem. Nie po raz pierwszy w dziejach literatury zabrakło nożyczek, dzięki którym dwutomowy „tfór” bez szkody dla treści a z korzyścią dla czytelników można by przekształcić w krótszą, ale jednak zdatną do strawienia powieść.

Żeby nie było, że jestem upierdliwy i jednostronny, starałem się znaleźć w omawianej pozycji jakieś plusy. Na pewno nie jest nim finałowa wielka naparzanka, która razi naiwnością opisu. Nie są nimi też napisane na modłę klasyków gatunku „przerywniki” obrazujące sny głównego bohatera czy też napaćkana i nieczytelna grafika na okładce. Nawtykane bez ładu i składu cytaty z takich zespołów Cradle Of Filth, Within Temptation czy Hypocrisy zamiast uatrakcyjniać „Rytuał”, również sprawiają wrażenie wstawianych na siłę…

Cóż, jedynym elementem powieści, który wydaje się w miarę udany, jest ciekawie pomyślana postać czarnego charakteru – Gorynycza, wokół którego zresztą najprawdopodobniej zostanie osadzona akcja sygnalizowanej w zakończeniu książki kontynuacji.

Przerażająca perspektywa.

Podsumowując: szczerze odradzam. Czytanie „Rytuału” grozi nabawieniem się awersji do fantastyki, a horroru w szczególności. 

AUTOR RECENZJI: KAZIMIERZ KYRCZ JR.

 
   

 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
V carodenej pavucine

.: AUTOR :.
Dusan Fabian

.: TŁUMACZENIE :.
Alina Kałandyk

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
???

.: WYDANIE POLSKIE :.
RH+ Redhorse

.: ILOŚĆ STRON :.
256 / 256 stron

 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
1 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
1 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
3 / 10