SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SATANIŚCI

TYTUŁ
ORYGINALNY:

???

AUTOR:
Roger Elwood

TŁUMACZENIE:
???

WYDANIE
ŚWIATOWE:

???

WYDANIE
POLSKIE:

Vocatio

ILOŚĆ STRON:
250 stron
\

Gdy rozmawiamy z przyjaciółmi o tym, jaki horror jest według nich najlepszy, okazuje się, że najczęściej spotykaną odpowiedzią jest: „taki, który pozwala uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę”. Pojawia się więc przewaga filmu typu „Blair Witch Project” nad pełnymi tandetnego efekciarstwa produkcjami. Bardzo podobnie przedstawia się kwestia książek. „Sataniści” Rogera Elwooda to powieść licząca sobie niewiele ponad 250 stron. Niewielki format, giętka okładka – idealna do czytania w pociągu... albo w najczarniejszą noc.

Główna postać książki, pastor jednego z amerykańskich kościołów protestanckich, powraca po latach do miasta, w którym spędził najbardziej pamiętne chwile swojego życia: błogie chwile ze swoją żoną, najpiękniejsze nabożeństwa, dorastanie okolicznych dzieci, jak też śmierć setek przyjaciół w jedną noc, makabryczne obrazy rodem z surrealizmu czy ożywającego Chrystusa...

Od dziesiątej strony coś zaczyna się dziać. Od dwudziestej nie sposób oderwać się od książki. Po czterdziestej czytałem tę książkę nawet na lekcjach.

Pisarz, którego twórczości już więcej nie uświadczyłem, oferuje niezwykle pociągającą historię, która dzieje się w amerykańskiej miejscowości (nomen omen) Valley Falls. Akcja rozgrywa się na przełomie kilkudziesięciu lat kończących dwudziesty wiek. Kilku głównych bohaterów, których psychika została precyzyjnie nakreślona, doskonale splata całość. Książka podzielona jest na liczne rozdziały, w których pojawiają się podrozdziały. Doskonale spisuje się tu skokowe prowadzenie fabuły: wątek kończy się równie nagle, jak się rozpoczął. Na końcu książki oraz wraz ze zbliżaniem się do niego efekt jest oszałamiający. Warto zwrócić uwagę na znakomite tłumaczenie i świetną korektę: nie doszukałem się więcej niż jednej literówki, a błędy interpunkcyjne można policzyć na palcach jednej ręki. Bardzo dobrze odbierana wizualnie i nie odstręczająca językiem i jego poprawnością powieść „Sataniści” czyta się z zapartym tchem. Dowodem na to może być fakt, że przeczytałem ją dwukrotnie, co nieczęsto ma miejsce.

Ta nieduża pozycja książkowa jest dość niezwykłą pozycją na rynku. Obecnie można ją kupić na jakichś malutkich wyprzedażach po 8 złotych. Ale co ważniejsze, sygnowana jest logo wydawnictwa „Vacatio”. Jest to oficyna polskiego kościoła protestanckiego. Jego udziałem są już liczne ciekawe przedsięwzięcia, jednak to uważam za zdecydowanie najciekawsze. Zaryzykuję stwierdzenie, że „Sataniści” to doskonale napisany horror, choć wydany przez chrześcijan, którzy to manifestują. Nie sposób nie doszukać się w książce licznych protestów pod adresem gier RPG, muzyki metalowej czy innych zajęć, dziś uważanych za takie powszednie. Książka w żaden sposób nie trąci myszką, a postaci, które wykreował pisarz, są barwne, zajmujące i dają się łatwo wizualizować, choć nie są nachalne. Ja oczywiście w żaden sposób nie chcę zdradzać fabuły, a i tak jest ona na tyle złożona, że wszelkie próby jej streszczenia znacznie ją zubożą.

Na okładce można przeczytać informację o tym, że powieści nie zaleca się osobom wrażliwym oraz młodzieży. W tym samym miejscu widnieje również najciekawsza moim zdaniem informacja z całej książki: „książka ta jest zbeletryzowaną relacją prawdziwych wydarzeń...” To robi naprawdę duże wrażenie! Gorąco polecam tę lekturę. I choć wiem, że antyreklama jest czasem najlepszą reklamą, to zdecydowanie nie polecałbym tej powieści osobom wrażliwym. Można się zgorszyć.

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: ? / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: ? / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: ? / 10

AUTOR RECENZJI: MOTOOPONY