SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

SĘPY

 

Antologia grozy autorstwa Roberta Cichowlasa i Jacka M.Rostockiego pod tytułem Sępy to soczysty zbiorek opowiadań szeroko pojętej grozy, a tym samym świadectwo tego, iż literatura tego gatunku na polskim rynku nareszcie doczekała się swojego triumfu.

Autorzy owej antologii postarali się, aby każde opowiadanie niosło ze sobą subtelne tchnienie grozy, bądź też położyli nacisk na wyrafinowany splatter punk.

W zbiorku znajdują się opowiadanie pisane w duecie oraz singlowe utwory. Adept sztuki literackiego straszenia Robert Cichowlas, pokazuje w Sępach szeroki wachlarz swoich „horrorowych sztuczek”, zaś w połączeniu ich z nieco bardziej doświadczonym piórem Jacka M. Rostockiego większość kawałków pisanych wspólnie przez tych panów to przyzwoity mix grozy.

Do najlepszych kawałków zaliczyłbym krwawy Griot, utrzymane w Kingowskim klimacie, Życzenie oraz z mocną nutką tajemniczości Balet Blankenese. Z tym, że ten ostatni stanowi raczej klasyczną ghost story w stylu Algernona Blackwooda, przez co trafić powinien do miłośników już starej szkoły straszenia. Według mnie, Rostocki na kartach właśnie tego niezbyt długiego opowiadania otwierającego całość w rewelacyjny sposób buduje nastrój grozy, pozwalając czytelnikowi zagłębić się w opowiadanej historii i poczuć lekkie mrowienie na karku.

Sępy to obfity w przeróżną tematykę oraz konwencję wór z horrorowymi łakociami. W tym przypadku, czytelnicze obżarstwo jest jak najbardziej wskazane. Zbiorek polecam każdemu fanowi horroru i tym z was, którzy sądzą, że owy gatunek w polskiej prozie cienko przędzie pod względem jakości.

AUTOR RECENZJI: DANIEL PODOLAK

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Sępy

.: AUTOR :.
Robert Cichowlas,
Jacek M. Rostocki

.: TŁUMACZENIE :.
Brak

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
Fabryka Słów 2009

.: WYDANIE POLSKIE :.
Fabryka Słów 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
504 stron
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
10 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
8 / 10