SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

SEZON CZAROWNICY

 

„Gotycki thriller XXI wieku” – pod takim mianem reklamowano powieść Natashy Mostert pt. Sezon czarownicy. Już samo brzmienie tych słów wzbudza sceptycyzm. „Gotycki”, a więc owiany tajemnicą, sugerujący zbrodnię. „Thriller” czyli wywołujący strach. „XXI wieku”, a zatem osadzony we współczesnych realiach. Czy to się może udać?

Natasha Mostert jest bardzo ciekawą postacią – mieszkała w RPA, USA i Londynie, pracowała jako wykładowca, w telewizji, pisuje dla gazet. Kiedy nie pracuje, uprawia kickboxing i biega. Mimo wielu zajęć znajduje czas na pisanie. Jej dorobek literacki składa się, jak dotąd, z pięciu powieści (info za www.natashamostert.com). Sezon czarownicy czyli wyżej wspomniany „gotycki thriller XXI wieku” to pierwsza książka tej autorki, która trafiła na nasz rynek – i dobrze się stało.

Głównym bohaterem powieści jest Gabriel Blackstone, złodziej informacji, posiadający dar tzw. dalekowidzenia. Ta niezwykła zdolność pozwala mu wejść w umysł dowolnego człowieka i „zeskanować” go. Gabriel to mężczyzna ścigany przez widma przeszłości, aby się od nich odciąć, zrezygnował z używania daru dalekowidzenia. Na prośbę dawnej dziewczyny powraca do poprzedniej profesji, by niczym detektyw badać sprawę zaginięcia jej pasierba. Trop prowadzi do domu dwóch równie tajemniczych, co atrakcyjnych sióstr – Morrighan i Minnaloushe Monk.

Powieść Mostert czyta się bardzo przyjemnie, choć na początku trzeba przyzwyczaić się do jej „reporterskiego” stylu. Kilkadziesiąt pierwszych stron pełni funkcję wprowadzenia, co może nie wydać się szczególnie zajmujące, jednak z chwilą „wejścia” do domu sióstr Monk historia staje się coraz bardziej intrygująca. Morrighan i Minnaloushe są postaciami sprawiającymi wrażenie nierzeczywistych, odrealnionych. Przeciętna kobieta XXI wieku nie może się z nimi równać. Wyglądają i zachowują się jak ucieleśnienie męskich marzeń. To kobiety-wyzwania, stale trzeba je zdobywać, mimo że naprawdę nie da się ich posiąść, przez co stają się tym bardziej fascynujące. Przy tym wyglądają, jak gdyby zstąpiły prosto z płócien prerafaelickich mistrzów. To istoty, które stawia się na piedestale i czci. Jedna z nich jest czarownicą i morderczynią. Jedna albo obie...

Natasha Mostert wykazała się w tej powieści niesamowitą erudycją. Z nieprzeciętną zręcznością połączyła fakty, legendy z mitologią celtycką i współczesnymi zdobyczami nauki i techniki sprawiając, że pozornie odległe dziedziny wiedzy stały się jednością. Imponująca wiedza autorki o alchemii i magii, które w powieści zostały ukazane zupełnie nietypowo, to nie jedyny atut Sezonu czarownicy. Postaci są umiejętnie wykreowane i zindywidualizowane, fabuła ciekawa i oryginalna, poprzetykana dodatkowo intrygującymi wątkami, na których rozwiązanie trzeba poczekać i czeka się z autentyczną niecierpliwością. Plastyczne, ale nie za długie opisy pomagają tworzyć iście gotycką atmosferę. Wątek miłosny ustrzegł się przesady i faktycznie dodaje smaku powieści. Niesamowicie barwna i bogata całość zostaje zwieńczona świetnym zakończeniem, w świetle którego tytułowe słowo „sezon” nabiera nieco smutnego zabarwienia, a czytelnika pozostawia w refleksyjnym nastroju. W dużej mierze jest to bowiem książka o poszukiwaniu absolutu, przekraczaniu granic, jakich istota ludzka nie ma prawa naruszyć z racji swej ułomnej, niedoskonałej natury. Jest tu tylko jeden drobny minus – zorientowani w choćby podstawach mitologii celtyckiej już na samym początku powieści dostają istotna wskazówkę co do tożsamości morderczyni.

Od strony edytorskiej Sezon czarownicy prezentuje się także bardzo zachęcająco. Dobrze dobrana, nieco mrocznie romantyczna, klimatyczna okładka i niewygórowana cena za tak pokaźną objętość (prawie 450 stron) zdecydowanie czynią tę powieść jeszcze bardziej atrakcyjną. Po skończonej lekturze czytelnicy mogą kontynuować podróż w świat wyobraźni Natashy Mostert na jej stronie internetowej www.natashamostert.com. Gorąco polecam!

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
   



 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Season of the Witch

.: AUTOR :.
Natasha Mostert

.: TŁUMACZENIE :.
Agnieszka Walulik

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2007

.: WYDANIE POLSKIE :.
Albatros 2009

.: ILOŚĆ STRON :.
444
 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
10 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+
bohaterowie
+ fabuła
+
 sposób prowadzenia narracji
+ nastrój
+ opisy
+ połączenie fikcji literackiej z faktami
+ świetne zakończenie

MINUSY:
-
to co w każdej dobrej książce – musi się skończyć