SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH

0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź


SKLEPIK Z MARZENIAMI

TYTUŁ
ORYGINALNY:

Needfull Thing

AUTOR:
Stephen King

TŁUMACZENIE:
Krzysztof Sokołowski

WYDANIE
ŚWIATOWE:

1991

WYDANIE
POLSKIE:

Prószyński i S-ka 1991

ILOŚĆ STRON:
672 stron

[KUP TERAZ]

Kolejna genialna próbka twórczości mistrza horroru – Stephena Kinga, w której zawarł nieszablonowość ludzkich zachowań w oparciu o temat, który już niejednokrotnie został wykorzystany w jego twórczości. W 1993 doczekała się adaptacji filmowej, która zachwycała znakomitymi kreacjami między innymi Maxa Von Sydow oraz Eda Harrisa pod tym samym tytułem co oryginał. Mimo odtwórczych plenerów pisarz zawarł szczegółowy opis zbiorowego szaleństwa mieszkańców fikcyjnego miasteczka Castle Rock.

Małe, spokojne miasteczko, położone na uboczu cywilizacji, niezwykła oaza, niczym schronienie przed demonami przeszłości, beztroskie życie mieszkańców kontrolowane przez zbory religijne i prawo, wydawałoby się, że owej harmonii nic ani nikt nie jest w stanie naruszyć. Sensacją okazuje się przyjazd tajemniczego starszego dżentelmena do miasteczka, który w sposób niejednoznaczny pragnie zrównać sobie przychylność przyszłych klientów „Sklepu Spełnionych Marzeń”. Leland Gond, osoba spełniająca marzenia małomiasteczkowych, nieco zacofanych mieszkańców zaoferuje każdemu wszystko o czym marzył, co stracił, co kiedyś miał... W zamian oczekuje przysługi, która przybiera postać niewinnego a zarazem niezgodnego z prawem żartu. Produkty zakupione w sklepie zniewalają kupującego, wprowadzając niewielkie zmiany w jego zachowaniu. Mieścina z dnia na dzień przeradza się w siedlisko zła i chaosu. Mieszkańcy przejawiają nasilającą się skłonność do zbiorowego szaleństwa i opętania. Przerażony szeryf jako jedyny dopatruje się związku łączącego irracjonalne napady okrucieństwa z otwarciem nowego sklepu w mieście. Jego właściciel wydaje się mieć przedziwny mistyczny wpływ na klientów... A mówiono o przedziwny znikaniu plemion miast wiosek w ubiegłych wiekach, teraz zło rozpoczyna kolejne krwawe żniwa a o czym ty marzysz?

Zaskakująca płynność opisy zachowań dla niektórych czytelników staną się prawdziwym koszmarem, ponieważ autor skupia się na szczegółowym ukazaniu ułomności człowieka. Warto też zwrócić uwagę na styl literacki, który nieco odbiega od standardów wcześniejszych powieści, zaskakuje swoją wymownością i sformułowaniami. Cięty język, fanatyzm religijny oraz skrupulatne przygotowanie tła powieści pozwala czytelnikowi zrozumieć całokształt. Dla nieco mniej doświadczonych czytelników owe zabiegi wydają się mało interesujące, mimo wszystko warto dążyć do końca. Wielowątkowość fabuły oraz szarpane przejścia akcji poprzedzone kilkustronicowymi opisami wprowadzają w sferę odczuć grozy. Całokształt oprawiony jest wieloma niedomówieniami, które pozwalają ruszyć czytelnikowi wyobraźnią układając ciąg dalszy. Porusza również realizm opisanych słabości mieszkańców, język jaki autor zastosował wydaje naukowo-literacki, co potęguje napięcie. Nie obeszło się również do wielu niedociągnięć w utworze, który pomimo kultowego już znaczenia w twórczości Kinga często zniechęca swoją powtarzalnością w opisie zdarzeń i miejsc. Również translacja językowa niestety daje wiele do życzenia, nie uchwycono w pełni składni językowej, przekształcając ją w język bardziej dostępny dla czytelnika, w związku z czym tracący na wymowności literackiej i stylu. Dla osób anglojęzycznych polecam powieść w oryginale, tylko wtedy można dostrzec w pełni kunszt mistrza. Mimo wszelkich za i przeciw utwór staje się niekwestionowanym punktem kulminacyjnym w twórczości pisarza a zarazem powrotem do już sprawdzonych kanonów literacki sprzed lat, które niejednokrotnie powalały swoją dokładnością czytelników oraz krytykę. Zaznaczam iż nie jest to książka do poduszki, lecz pełen wzorców i akcji kryminał grozy, który pochłonie każdą wolną chwilę czytelnika. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić do lektury...


KRÓTKIE ZESTAWIENIE:
OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI: 9 / 10  ;  OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR: 8 / 10
 OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ: 9 / 10
 

AUTOR RECENZJI: REQUIEM