SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WIDMA MINIONYCH NOCY

 

Wydaje się, że o nawiedzonych domach, zbrodniach z przeszłości i duchach napisano już wszystko i w tych tematach można się tylko powtarzać. Choć powyższemu stwierdzeniu nie brakuje słuszności, okazuje się, że w dalszym ciągu można odnaleźć sporo przyjemności z lektury kolejnej opowieści tego typu. Po motyw nawiedzenia sięgnął James Blaylock w swej powieści Widma minionych nocy. Choć nazwisko autora kojarzy się raczej z science fiction spod znaku Philipa K. Dicka, zdołał on napisać interesujący horror.

Akcja Widm minionych nocy rozgrywa się współcześnie. Głównym bohaterem jest Peter, mężczyzna w średnim wieku, borykający się z problemami osobistymi. Zawieszony pomiędzy podupadającym małżeństwem a nowym związkiem, zmuszony do przeprowadzki, odnajduje kolejne kłopoty, tym razem natury paranormalnej. Do tego jego nowa towarzyszka życia, Beth, jest prześladowana przez tajemniczego mężczyznę, a spokojną i piękną okolicę nawiedzają tak upiory, jak i nachalny agent nieruchomości. Do tego żona i syn Petera znikają bez śladu, a policja pozostaje bezradna w tej kwestii.

Horror Blaylocka nawiązuje do tradycji klasycznych powieści grozy o duchach. Brak tu epatowania makabrą, krew nie leje się strumieniami. To, co przesądziło o zakwalifikowaniu tej powieści do horrorów, to przede wszystkim nastrój tajemniczości i grozy budowany głównie przez plastyczne opisy przyrody. Nocą niesione wiatrem liście wydają się przybierać nietypowe kształty, a w ciemności za oknem mignie czasem czyjaś blada twarz. Istnienie duchów jest tu bardziej sugerowane niż potwierdzone, autor do samego końca trzyma czytelnika w niepewności co do tego, z czym tak naprawdę ma do czynienia.

Widma minionej nocy to powieść ciekawa także pod względem warstwy obyczajowej, jak i konstrukcji zarazem. Peter i Beth nie są jedyna parą bohaterów. Postaci z rozbudowanych wątków pobocznych, takie jak biznesmen Klein, jego żona Lorna i jej dawny pracodawca Ackroyd, wiele wnoszą do przebiegu akcji. Wszechwiedzący narrator odsłania przed oczami czytelnika więcej niż wiedzą bohaterowie. Wątek konfliktu biznesmena z pracownikiem, który w końcu zaczyna rzutować na życie osobiste Kleina, mógłby z powodzeniem zaistnieć jako samodzielna powieść. Subtelne połączenie tej historii z perypetiami Petera i Beth wzbogaciło akcję Widm minionej nocy, jednocześnie przesądzając o pewnej dozie oryginalności tego horroru.

Ciekawie rozwiązana jest tu także kwestia izolacji – jednego z najważniejszych elementów poetyki grozy. Jeśli bohaterowie mają możliwość wezwania pomocy lub ucieczki, nie może być mowy o horrorze. W dzisiejszych czasach odcięcie postaci od źródeł komunikacji jest dość skomplikowane, przykładowo trzeba pozbyć się komórek (lub zasięgu), zepsuć samochody i inne środki lokomocji, osadzić akcję na pustkowiu itp. Blaylock natomiast postawił swych bohaterów w sytuacji, z której mogą, ale z wielu powodów nie chcą wyjść. W ten sposób skutecznie izolują się sami.

Widma minionych nocy to książka ciekawa, warta przeczytania. Zwolennicy klasycznych historii o duchach i nawiedzonych domach nie powinni być zawiedzeni, jednak na ekstremalne emocje nie ma co liczyć. Powieść Blaylocka, choć należy do literatury rozrywkowej, nie jest pozbawiona pewnej refleksji na temat przeżywania przeszłości, a więc rzeczy bardzo ludzkiej. Dla niektórych tkwienie w niej jest jedynym sposobem na podtrzymanie kontaktu z bliskimi. Dla innych przeszłość może stać się śmiertelną trucizną, jeśli trzymają się jej zbyt uporczywie.

AUTOR RECENZJI: KAROLINA GÓRSKA

 
    

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Night Relics

.: AUTOR :.
James Blaylock

.: TŁUMACZENIE :.
Jarosław Cieśla

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
1994

.: WYDANIE POLSKIE :.
Prószyński i S-ka, 2011

.: ILOŚĆ STRON :.
485


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
8 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
10 / 10

PLUSY:
+ nastrój
+ budowa powieści
+ postaci

MINUSY:
- nieco banalne zakończenie