SPIS WEDŁUG TYTUŁÓW POLSKICH


0-9  A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  Q  R  S   U  V  W  X  Y  Z  Ż  Ź

WIR

 

W dwóch norweskich miejscowościach oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów dochodzi do dziwnych odkryć. W Landegode, w szczelinie skalnej, dwójka chłopców odnajduje skrępowanego i okaleczonego mężczyznę. Dziwną sprawę zajmuje się lokalny śledczy Rino Carlsen. Zaś w Bergland, starsze małżeństwo dostrzega porcelanową lalkę przytwierdzoną do tratwy z łyka. Powiadamia policję, która uznaje sprawę za normalną, że od czasu do czasu morze wyrzuca zabawki. Jednak po pewnym czasie zostaje odnaleziona okaleczona kobieta wystylizowana na ów lalkę. Do śledztwa zostaje przydzielony Niklas Hultin. Wkrótce pojawia się kolejna ofiara...

"Wir" to rasowy thriller, osadzony w skandynawskich plenerach. Autor przedstawia nam losy dwóch bohaterów, którzy nie mają ze sobą nic wspólnego. Łączy ich jedynie podobna profesja. Rino Carlsen i Niklas Hultin to dwaj śledczy, prowadzący swoje mroczne i makabryczne sprawy morderstw. Początkowo czytelnik nie rozumie, dlaczego autor opisuje te dwie historie. Spokojnie można byłoby stworzyć z nich dwie osobne książki. Jednak z czasem wszystko skleja się w całość. Obaj śledczy znajdują wspólny mianownik owych morderstw. Czy słusznie? To już sami musicie przeczytać, ponieważ odpowiedź na to pytanie może zdradzić esencję fabuły.

Życie Rino Carlsen i Niklas Hultin nie jest usłane różami. Obaj po przejściach, z wielkim bagażem życiowym, nie potrafią poradzić sobie ze sprawami rodzinnymi. Książka między makabrycznymi zbrodniami opisuje również życie dwóch głównym bohaterów, przez co do fabuły wprowadzana jest mała doza elementów psychologicznych i obyczajowych. Autor w znakomity sposób zwodzi czytelnika, nie podaje nam wszystkich rozwiązań od razu. Wprowadzając nowe szczegóły ma się wrażenie, że śledczy będą brnęli w ślepą uliczkę, która może trwać w nieskończoność. Nic mylnego, każdy szczegół jest ważny i przekonacie się o tym dopiero później. Kolejnym wielkim plusem książki są obszerne opisy norweskiej przyrody. Surowa i nieprzewidywalna aura jest wręcz genialnym miejscem, w którym umiejscowiono akcję. Książka składa się z krótkich rozdziałów, przez które przechodzi się migiem. Odpowiedni klimat grozy świetnie napędza całą akcję, która świetnie została wykreowana. Najważniejsze jest to, że nie mamy momentów nudnych, usypiających czytelnika. "Wir" to dobry przykład książki, która spodoba się większości czytelnikom i zostanie polecona dalej.

AUTOR RECENZJI: PASTOR

 
   


 

.: TYTUŁ ORYGINALNY :.
Malstrommen

.: AUTOR :.
Frode Granhus

.: TŁUMACZENIE :.
Katarzyna Tunkiel

.: WYDANIE ŚWIATOWE :.
2010

.: WYDANIE POLSKIE :.
Świat Książki 2016

.: ILOŚĆ STRON :.
317


 

KRÓTKIE ZESTAWIENIE:

OGÓLNA OCENA KSIĄŻKI:
7 / 10 

OCENA KSIĄŻKI JAKO HORROR:
6 / 10

OCENA KSIĄŻKI OD STRONY LITERACKIEJ:
7 / 10

:: KSIĄŻKĘ DOSTARCZYŁO ::